Aká je pravdepodobnosť, že aj pri druhom dieťatku budem musieť ležať?

Zodpovedané
12. jan 2020

Dobrý deň,

s manželom by sme chceli druhé dieťa, len ja sa bojím. Pri prvom tehotenstve som mala zmenšený kŕčok maternice a od cca skoro 7 mesiaca som musela ležať. Mesiac som ležala v nemocnici a mesiac doma. Nemohla som chodiť a ani nič podobné, aby sa dcérka skôr nenarodila.

Aká je pravdepodobnosť, že aj pri druhom dieťatku budem musieť ležať?

Môj doktor mi nevedel na toto odpovedať, že dopredu sa to nedá určiť.

Je nejaké vyšetrenie, ktoré by to dopredu ukázalo?.

Pravdepodobne to mám dedičné, lebo aj mamina musela celý čas ležať, keď čakala sestru.

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

na vašu otázku vám, bohužiaľ, neviem ani ja jednoznačne odpovedať. Každé tehotenstvo aj u tej istej ženy môže prebiehať úplne odlišne.

Na základe toho, že i vaša mama mala počas tehotenstva ten istý problém sa dá predpokladať, že sa vo vašom prípade sa môže jednať o tzv. pravú insuficienciu, ktorá nie je daná napríklad neliečenou infekciou urogenitálneho traktu. Tá môže viesť ku skracovaniu krčka maternice, ale je to dané do istej miery geneticky.

Insuficiencia krčka maternice sa môže tiež objaviť po prekonanej operácii na krčku (konizácia) či po predchádzajúcich kyretážach, pod vplyvom zvýšenej fyzickej námahy a pod.

Ako prevencia pred hroziacim skracovaním krčku maternice je možné užívanie gestagénu vo vaginálnej forme a sledovanie cervikometrie (dĺžky krčka ultrazvukovým vyšetrením). Toto je však už v rukách vášho gynekológa.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková