Aká je šanca na otehotnenie, keď mám peritoneálnu endometriózu?

Zodpovedané
23. okt 2019

Dobrý deň,

rok sa mi nedarilo otehotnieť a nedávno som podstúpila laparoskopiu, kde mi zistili celkom rozsiahlu peritoneálnu endometriózu. Vajcovody mám priechodné. Odstránili všetky ložiská, ktoré sa dali.

Predpokladám, že mám teraz väčšiu šancu otehotnieť ako za celý predchádzajúci rok snaženia sa. Mám 33 rokov.

Odporučili by ste niekoľko mesiacov sa snažiť prirodzene alebo ísť rovno do CAR?

Ako by som si sama mohla pomôcť zvýšiť šance?

Má význam brať Wobenzym?

Ak áno, aké dávkovanie by bolo efektívne užívať?

Ďakujem

Dobrý deň,

na vašom mieste by som liečbu neplodnosti pri operačne diagnostikovanej rozsiahlej endometrióze už neodkladala, nakoľko endometrióza je chronické ochorenie so sklonom k progresii a aj napriek priechodným vajíčkovodom môže byť plodnosť z nie celkom známych dôvodov nižšia.

V centre asistovanej reprodukcie máme možnosť realizovať podrobnejšie vyšetrenia týkajúce sa neplodnosti a zvoliť adekvátny postup.

Čo sa týka užívania Wobeznymu, nepíšte ako dlho ste po operácii, zvyčajne sa však doporučuje dávkovanie 3-krát denne 5 až 10 tabliet zapiť vodou, postupne sa dávka môže znížiť na 3 tablety 3-krát denne.

Nejedná sa však o liek, ktorým by sme mohli liečiť endometriózu, ale o prípravok, ktorý urýchľuje procesy hojenia krátko v pooperačnom období.

V rámci prekoncepcie, teda snahy o tehotenstvo je ešte vhodné dlhodobé užívanie kyseliny listovej v tabletách, ktorá znižuje výskyt rázštepových vád nervovej trubice, urogenitálnych a srdcových vád u plodu.

Prajem veľa šťastia.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková