Aký máte názor na manželov spermiogram?

Zodpovedané
10. máj 2020

Dobrý deň,

dostali sme výsledky manželovho spermiogramu, ktorý nás moc nepotešil. O dieťatko sa snažíme 2 roky a stále nič.

Môžete nám ako odborníčka povedať aj vy svoj názor?

Čo nám odporúčate?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

teratozoospermia je porucha štruktúry spermií. Vo Vašom prípade sa jedná o miernu odchýlku - 97% spermií má zlú štruktúru a 3% sú v poriadku.

Znie to dramaticky, ale norma podľa svetovej zdravotníckej organizácie je 4%.

Váš spermiogram nemôžeme vyhodnotiť ako v norme, odchýlka tam je, ale mohla byť aj horšia. Jedná sa o najčastejšie poruchy spermiogramu.

Osobne si nemyslím, že by toto bol dôvod neplodnosti. Treba si uvedomiť, že za normálnych okolností, kedy je všetko ako má byť, treba 4% dobrých spermií a u Vás máme 3% z niekoľkých miliónov, aj tie 3% by mali teoreticky postačovať.

V konečnom dôsledku na oplodnenie treba iba jednu spermiu, ktorá vajíčko aktivuje a jednu spermiu, ktorá vnikne do vnútra. Pokiaľ sa dva roky nedarí, je možné, že tam budú ešte iné príčiny.

S pozdravom