Aký máte názor na zväčšený vaječník?

Zodpovedané
12. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. Už asi dva roky mi gynekológ pri každej prehliadke hovorí, že mám zväčšený vaječník 3 cm. Minulý mesiac na poslednej prehliadke mi povedal, že má už 4,3 x 3,8 cm. Vraj to nemusím riešiť a nemám sa plašiť.

Ja nad tým stále rozmýšľam. V roku 2006 mi vzali jeden vaječník a aj vajcovod kvôli veľkej cyste.

Mám 34 rokov, dve deti a viac už neplánujem. Všade čítam, že by sa mala brať krv na onkomarkery. Mám strach, a preto som volala doktorovi. Povedal, že januári môžem prísť na sono, keď sa tak bojím. Ale že vôbec nemám panikáriť. Nikdy som nebrala ani antikoncepciu.

Aký je Váš názor a čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Zdravím vás,

zväčšený vaječník ešte nemusí znamenať nič vážne, najmä pokiaľ vás váš gynekológ sleduje a chodievate na pravidelné preventívne prehliadky. Ak by na vaječníku bol určitý nález v zmysle cysty, ultrazvukovým vyšetrením by ho váš lekár videl a v takom prípade by malo zmysel odobrať onkomarkery. Riaďte sa teda podľa doporučení vášho gynekológa.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková