Aký je Váš názor na môj zvýšený ROMA index?

Zodpovedané
5. mar 2022

Dobrý deň,

bola som na preventívnej prehliadke u mojej gynekologičky. Všetko je v poriadku. Teda ak nepočítam, že ešte nemám výsledky z cytológie. Robila mi aj vnútorné sono. Mám len malú cystu. Robila mi aj odber na onkomarkery a to ma trocha znepokojuje. Vyšla mi zvýšená hodnota ROMA premenopauzálne 41,5%. Minulý rok som mala 37,5%. Tak ako aj minulý rok, tak aj teraz ma poslala ešte na kontrolné sono k doktorovi - špecialistovi s lepším sonom.

Minulý rok nič závažné nezistil. Kázal mi prísť na kontrolu o 6 mesiacov, ale nebola som tam. Až teraz u mojej gynekologičky a tá ma zasa posiela k tomu istému špecialistovi.

Voľný termín má až o mesiac.

Aký je Váš názor na môj zvýšený ROMA index?

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

ROMA index (Risk of Ovarian Malignancy Algorithm) slúži na včasnú diagnostiku karcinómu vaječníkov. Pri náleze na vaječníkoch a zvýšených hodnotách ROMA indexu je následne možné vyjadriť podozrenie na malignitu.

Definitívna diagnóza je ale vždy stanovená až po odoslaní vzorky na histologickú verifikáciu.

Určite absolvujte ultrazvuk u špecialistu.

Krásny deň Vám prajem,
MUDr. Tóthová N.
Gynekológ-pôrodník