Čím by som mohla pomôcť tomu, aby sa podarilo otehotnieť bez invazívnych riešení?

Zodpovedané
26. nov 2020

Dobrý deň,

mám 38 rokov a dve deti. Majú 15 a 13 rokov. Minulý rok sme sa rozhodli, že sa pokúsime ešte o jedno. Za ten rok sa otehotnieť nepodarilo (cyklus som si sledovala, aj ovuláciu, ktorú sme sa snažili využiť).

V decembri bude rok, odkedy to riešim so svojou gynekologičkou. Cyklus nebol pravidelný a teda ani ovulácia, čiže mi doktorka nasadila progesterón, neskôr aj Clostilbegyt. A popritom všetkom sledovanie folikulov.

Zatiaľ to vypadá tak, že ma neminie laparoskopia vajcovodov.

Je niečo, čím by som mohla pomôcť tomu, aby sa podarilo otehotnieť bez invazívnych riešení?

Snažím sa svojmu telu poskytnúť aj dostatok vitamínov a pohyb. Viem, že v mojom veku klesajú šance na otehotnenie.

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ asi rozhodujúci úlohu zohráva práve vek. Otázka však je, či je nevyhnutné podstúpiť laparoskopiu - ide len čisto o diagnostiku, ktorá nám síce dá informáciu o tom, či sú vajcovody priechodné alebo nie ale šance na otehotnenie nezvýši.

Ak už váš lekár túto informáciu potrebuje, odporučila by som Vám vyšetrenie priechodnosti vajcovodov menej invazívnou metódou a to bez narkózy a dlhšej rekonvalescencie.

Ide o HYFOSY - teda ultrazvukovú diagnostiku vajcovodov po podaní kontrastnej peny cez krčok maternice (vykonávame to našej klinike ako ambulantný zákrok).

Držím palce!

Dr. Rybanska