Čo znamená prefuk?

Zodpovedané
9. nov 2019

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom môjho problému. S partnerom sa už vyše roka snažíme o bábätko, no nedarí sa nám. Počula som o prefuku.

Čo to vlastne je?

Potrebujem na to odporúčanie od ženskej lekárky?

Na spermiogram bol partner už poslaný, ale kvôli financiám to nie je momentálne možné.

Kde robíme chybu, že to nejde?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

chromopertubácia alebo tzv. "prefuk" je diagnostická metóda, ktorou sa zisťuje priechodnosť vajíčkovodov. Jedná sa o v princípe jednoduchý operačný výkon, pri ktorom prostredníctvom kamery zavedenej laparoskopickým prístupom môžme zhodnotiť pomery v malej panve a dutine brušnej. Je indikovaná najmä v takých prípadoch, keď predpokladáme zároveň prítomnosť určitej patológie, ako je cysta vaječníka, sactosalpinx (rozšírený vajíčkovod), ložiská endometriózy, zrasty a pod. V rámci tej istej operácie vieme zároveň danú patológiu operačne riešiť. Súčasťou diagnostiky je vstreknutie kontrastnej látky cez krčok maternice. Pri funkčných vajíčkovodoch kamerou vidíme, ako táto látka preniká do brušnej dutiny, v prípade nepriechodnosti sa prienik kontrastu zastaví na určitom úseku vajíčkovodu, resp. do neho vôbec nepreniká. Výmenný lístok, ale doporučenie k realizácii laparoskopickej chromopertubácie vám musí dať vaša gynekologička. Pokiaľ sa však nepredpokladá iný problém v malej panve a cieľom je vyslovene zistiť iba funkčnosť vajíčkovodov pri sterilite, je možné absolvovať tzv. vyšetrenie HyFoSy, v rámci ktorej gynekológ vstrekne špeciálnu penovú substanciu cez krčok do maternice a prostredníctvom ultrazvuku následne hodnotí priechodnosť vajíčkovodov. Toto vyšetrenie možno realizovať pri plnom vedomí v ambulantnom režime, po ktorom pacientka odchádza ihneď domov alebo v celkovej krátkodobej anestézii. V takom prípade je možné pripojiť i diagnostickú hysteroskopiu, ktorou vieme pozrieť dutinu maternice zvnútra, prípadne i odobrať malé množstvo sliznice na histologické vyšetrenie. Vyšetrenie HyFoSy dnes majú v ponuke všetky centrá asistovanej reprodukcie a čoraz častejšie i ambulantní gynekológovia. Pre komplexné vyšetrenie a vylúčenie prípadne inej príčiny neplodnosti sa môžte objednať na konzultáciu do centra.
Prajem vám veľa šťastia.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková