Cysta po zamlčanom potrate. Aký je Váš názor?

Zodpovedané
12. máj 2020

Dobrý deň,

pred vyše mesiacom (presne 1.4.) som musela podstúpiť zákrok po zamlčanom potrate v 10. týždni, kde sa bábätko nevyvíjalo už od 7. týždňa.

Po prvej menštruácii, ktorá prišla presne na 29. deň som išla k doktorovi na kontrolu a myslela som, že mi potvrdí, že už je všetko v poriadku, ale našiel mi na ľavom vaječníku 5 cm cystu naplnenú krvou a tekutinou. Tá cysta tam vraj ešte počas zákroku nebola. To znamená, že musela narásť za ten jeden mesiac.

Je to možné?

Stále musím rozmýšľať, či tá cysta má niečo spoločné s mojim tehotenstvom. Čítala som, že to môže byť buď cysta folikulárna, alebo cysta žltého telieska.

Ktorá je pravdepodobnejšia vzhľadom na neúspešné tehotenstvo?

Môže sa sama vstrebať aj keď už má 5 cm, alebo budem musieť ísť na zákrok?

Zatiaľ nemám absolútne žiadne bolesti, vôbec necítim, že by som nejakú cystu mala. Prvá menštruácia po zákroku prišla včas.

Veľmi túžim opäť čo najskôr otehotnieť a bojím sa, že môžem kvôli tej cyste prísť aj o vaječník. Môj doktor, ktorý má isto už minimálne 20 ročnú prax bol prekvapený, keď tú cystu našiel. Dokonca si musel prizvať aj kolegu z rizikovej poradne, aby mu povedal o čo presne sa jedná. Dosť ma to vydesilo, prišlo mi, akoby tá cysta bola nejaká neobvyklá.

Mohol u mňa nastať nejaký problém so žltým telieskom, a preto som potratila a následne sa z neho vytvorila cysta?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

cysty sú relatívne častý nález. Dokážu narásť aj počas obdobia 1 mesiaca. Počas tehotenstva sa za normálnych okolností na vaječníku vyskytuje cysta zvaná Corpus luteum, ktorá vyživuje tehotenstvo.

Jej narušenie môže spôsobiť stratu tehotenstva. Vo Vašom prípade avšak cysta počas zákroku viditeľná nebola. Tým pádom predpokladám, že vznikla neskôr. 5 cm cysta sa môže vstrebať. Pokiaľ nerobí zatiaľ žiadne ťažkosti, môžete vyčkať.

Takéto cysty môžu samé opäť odísť. Zvyčajne prasknú pri menštruačnom krvácaní. Cystu treba operovať len v prípade ak pretrváva, rastie alebo spôsobuje ťažkosti. Je pravda, že cysta tlačí na tkanivo vaječníka ale nepredpokladám, že za 1 mesiac by ho dokázala trvalo poškodiť. Cysty podľa ich vzhľadu delíme do rôznych podskupín podľa tkzv. IOTA kritérii.

Váš doktor ju iste bude sledovať a pokiaľ by bola cysta neobvyklá predpokladám, že by Vám odporučil ju vybrať.

Po kyretáži odporúčam s plánovaním tehotenstva cca 3 mesiace počkať a dopriať telu čas na zotavenie sa.

S pozdravom