Mám Ashermanov syndróm. Môžem ísť po liečbe na IVF?

Zodpovedané
22. okt 2019

Dobrý deň,

som po laparoskopii a hysteroskopii. Mala som nepriechodné vajíčkovody a Ashermanov syndróm. Vyoperovali mi 3 cm dutiny. Nasadená liečba je Estrofem 6 mg na 32 dní a Utrogestan 21-32 3x2 - 3 mesiace.

Potom sa mám zase objednať na hysteroskopiu a laparoskopiu. Vraj teraz by ani IVF nepomohlo.

Je nejaká šanca, že po liečbe môžem ísť na IVF?

Čo mi odporúčate?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ, ťažko sa mi vyjadruje k vašej otázke, pretože neviem posúdiť ako vyzerá vaša maternica, teda konkrétne dutina a sliznica.

Ashermanov syndróm znamená výskyt zrastov v dutine maternice ako následok či už chirurgickej liečby (nešetrná kyretáž, pri ktorej došlo k poškodeniu bazálnej vrstvy buniek sliznice, opakovaná kyretáž po pôrode, potrate alebo kvôli inej patológii výstelky maternice, hysteroskopická myomektómia a pod.), resp. ako komplikácia po intrauterinnej infekcii, tzn. zápale vo vnútri maternice).

Existuje akési rozdelenie Ashermanovho syndrómu do 3 stupňov v závislosti od kombinácie výsledku hysteroskopie a zmien charakteru menštruačného krvácania (častý je výrazne slabší menzes): mierny stupeň, pri ktorom zrasty pokrývajú menej ako jednu štvrtinu dutiny, stredný, kedy zrasty zasahujú až polovicu dutiny a ťažký stupeň so zrastami vo viac ako troch štvrtinách dutiny maternice.

Diagnostickým a zároveň operačným riešením je hysteroskopické rozrušenie zrastov, veľmi dôležitá je však následná prevencia ich opakovaného vzniku.

Sú viaceré možnosti tejto prevencie, tak ako je to vo vašom prípade - minimálne 3 mesiace podávaný estrogén (Estrimax) vo vyššej dávke kombinovaný s gestagénom (Utrogestan), po 3 mesiacoch je doporučená kontrolná hysteroskopia.

Inou možnosťou je pooperačné zavedenie vnútromaternicového telieska alebo aplikácia gélu s kyselinou hyalurónovou priamo do dutiny maternice. Pri správnej liečbe a obnove sliznice pri menej rozsiahlom Ashermanovom syndróme väčšina žien, zhruba 70% otehotnie, pri veľkých a početných zrastoch je toto percento nižšie, zhruba okolo 20-40.

Vo vašom prípade celý postup bude závisieť od výsledného efektu liečby po 3 mesiacoch, následne je vhodná konzultácia v centre asistovanej reprodukcie.

Prajem veľa šťastia.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková