Môže problém s pravým vaječníkom súvisieť so zápalom močových ciest?

Zodpovedané
21. nov 2019

Dobrý deň,

na poslednej kontrole som na sone mala niečo na pravom vaječníku. Lekárka mi s úsmevom povedala, že je to pravdepodobne endometrióza. Mám sa objednať u sestričky na odber krvi a ak sa to potvrdí, tak umelo zastavíme ovuláciu. Ja som to nejako neriešila.

Na krv idem až 29.11.2019.

Je šanca, že by to mohlo byť aj niečo iné?

Je pri zápale niečo vidieť na sone?

Môžem to súvisieť s mojim častým zápalom močových ciest?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

vaša gynekologička vám pravdepodobne na vaječníku objavila endometriotickú cystu, preto vám zrejme odobrala krv na tzv. onkomarkery, najmä CA 125. Je to marker, ktorý sa pri podozrení na endometriózu zvykne stanovovať.

No pravdou je, že hoci jeho hladina môže byť zvýšená, má iba malú výpovednú hodnotu, jeho senzivitita i špecificita je v diagnostike nízka. V liečbe endometriózy sa používajú tabletky obsahom gestagénu dienogestu (preparát Visanne, ktorý znižuje vlastnú tvorbu estradiolu, a tak potláča rast existujúcich a vznik nových ložísk ).

U žien, ktoré v najbližšej dobe neplánujú otehotnieť sa doporučuje kombinovaná hormonálna antikoncepcia s dienogestom (bráni ovulácii).

Existujú viaceré teórie popisujúce vznik endometriózy, no táto nesúvisí s častejšími zápalmi močových ciest. Jedná sa o ochorenie, pri ktorom je sliznica (endometrium) mimo dutinu maternice a jej výskyt je typický u žien v reprodukčnom veku.

Príznaky bežného zápalu v malej panve ultrazvukom zvyčajne nevidno, dôležité sú skôr prípadné symptómy a výsledky odobratých sterov či krvi apod.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková