O aké vyšetrenia mám požiadať, keď chcem dieťa a mám iba jeden vajcovod?

Zodpovedané
14. nov 2019

Dobrý deň,

už skoro 4 roky užívam Progesterón 200 ml. Priberám, mám veľmi suchú pokožku a tvoria sa mi vyrážky.

Je možné, že sa mi z neho tvorí nadmerné ochlpenie na tvári a bruchu?

O bábo sa snažíme už dlhšiu dobu, ale zatiaľ bezúspešne. Mám len ľavý vajcovod. Pravý mi odobrali pri mimomaternicovom tehotenstve.

O aké vyšetrenia mám požiadať?

Ak by som vysadila Progesterón na istý čas, môžu moje problémy zmiznúť?

Za odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

dôležité je zistiť, či zostávajúci vajíčkovod je funkčný, to znamená či je priechodný. Možno ste v minulosti prekonali zápal, ktorý nebol preliečený (častý je výskyt pohlavne prenosných ochorení spôsobených mykoplazmami či ureaplazmami) a ten mohol viesť k poškodeniu funkcie vajíčkovodov.

Inou príčinou môže byť kvapavka. endometrióza, zrasty, operačný výkon na vajíčkovode a pod. Avšak príčinu vzniku mimomaternicového tehotenstva sa mnohokrát nepodarí zistiť.

Mnohé z vyššie spomenutých faktorov môžu poškodiť oba vajíčkovody, preto je na mieste vyšetrenie priechodnosti druhej strany.

V dnešnej dobe existuje tzv. vyšetrenie HyFoSy. A to buď v ambulantnom režime pri vedomí, alebo v celkovej krátkodobej anestézii. Lekár vstrekne špeciálny roztok vo forme peny cez krčok do maternice a ultrazvukovým vyšetrením pozoruje prienik tejto látky do malej panvy. Pri laparoskopickej chromopertubácii je nutné využitie celkovej anestézie, výhodou oproti HyFoSy je však možnosť vizualizácie celej malej panvy a prípadné operačné odstránenie nepriechodného vajíčkovodu.

Nepíšete, kvôli čomu užívate progesterón, no 4 roky je už dlhá doba. Ten sa ako gestagén často používa na úpravu menštruačného cyklu pri syndróme polycystických vaječníkov, ktorý sa typicky navonok prejavuje výskytom akné, obezitou, zvýšeným ochlpením napríklad aj na tvári, ďalej nepravidelným menštruačným cyklom, anovuláciou a sterilitou.

Vaše ťažkosti by som preto skôr pripisovala práve tomuto syndrómu. V prípade diagnostikovania syndrómu polycystických vaječníkov gynekológ môže predpísať lieky na vyvolanie ovulácie, po ktorej vám následne doporučí mať pohlavný styk.

Dôležité však je tiež, aby ovulácia bola na strane zostávajúceho vajíčkovodu, samozrejme iba v prípade jeho funkčnosti.

Pri 3 opakovaných zlyhaniach je vhodné vyhľadať centrum asistovanej reprodukcie.

Prajem Vám pekný deň,
MUDr. Janka Mišáková