Snažíme sa o dieťa a mám problémy s cyklom. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
18. apr 2020

Dobrý večer,

mám viac ako 37 rokov, jedno dieťa a problémy s cyklom.

Ak od skončenia menzesu máme pravidelný styk, tak ma prsia pred ďalším menzesom nebolia a ani nemávam bolestivý, silný a dlhý priebeh. Toto sa týka styku, keď manžel do mňa ejakuluje.

Ak však máme styk nepravidelne, tak bolesť pŕs je najmä k večeru neskutočná. Jem aj za troch, cyklus mám 7 dní. Je silný a boľavý. Cyklus mám v priemere 31 dní, no zažila som už aj priemer 46 dní.

Keď sme si dali pauzu od plodenia, tak sa mi všetko neskutočne rozhádzalo a po dlhej dobe znova vrátilo do relatívneho normálu. Gynekologické vyšetrenia som mala v poriadku. Mali sme ísť už do centra, ale žiaľ prišiel vírus a odvolali nám termín.

Aj prvú dcérku sme dlho nemohli mať. Mám dvakrát operovanú platničku a cysty v oboch prsiach, aj fibroadenóm a som kvôli tomu sledovaná na onkológii.

V maternici mám myóm. Pociťujem vnútorne zúfalstvo, keďže mám takýto vek a veľmi túžim dať dcérke súrodenca.

Prečo mám takú bolesť pŕs?

Prečo sa mi tak mení cyklus, keď máme styk s ejakulovaním a bez neho?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

bolesti prsníkov (mastodýnia), ktoré popisujete môžu byť v dôsledku cýst a fibroadenómu, ktoré boli u Vás už diagnostikované.

Pokiaľ sú cysty sledované a nemenia sa, odporúča sa konzervatívna liečba - voľba správnej podprsenky, prsníky chladiť, v prípade veľkých bolestí je možné užiť lieky proti bolesti zo skupiny NSAID napr. ibuprofen/diklofenak. Na trhu sú dostupné aj krémy obsahujúce hormóny, ktoré môžu bolesti zmierniť, avšak nie vyliečiť.

Myóm v maternici je relatívne častý nález (štatisticky až 25% populácie v závislosti od veku a iných faktorov môže mať myóm). Myóm môže uhniezdenie resp. tehotenstvo negatívne ovplyvniť, ak je veľký alebo ak zasahuje do sliznice maternice. Myómy, ktoré rastú v stene maternice a sliznicu nedeformujú, nemusia na vyššie uvedené nepriaznivo pôsobiť.

Podľa Vášho popisu, by sa mohlo jednať aj o predmenštruačný syndróm (PMS), kedy ženy pociťujú bolesti prsníkov, tlak v podbrušku a mnohé iné prejavy. PMS sa vyskytuje avšak skôr v druhej časti menštruačného cyklu, s krvácaním skôr ustupuje.

V prípade, že sú bolesti hlavne počas krvácania, môže byť príčinou spomínaný myóm alebo endometrióza.

V prípade, že Vám pohlavný styk Vaše problémy zmierňuje, tak je to priaznivá okolnosť. Počas pohlavného styku sa uvoľňujú endorfíny, ktoré teoreticky môžu u niektorých žien zmierniť určité bolesti, avšak pohlavný styk nemá nevyhnutne vplyv na dĺžku menštruačného cyklu.

S pozdravom