Môže terapia zhoršiť zdravotný stav?

Zodpovedané
4. dec 2023

Dobrý deň,

v rámci problémov s otehotnením sme začali s manželom navštevovať terapeutku tradičnej čínskej medicíny. Dovtedy boli lekárske výsledky v poriadku, no aj napriek tomu sa nám už pár rokov nedarí otehotnieť. Skôr ako sme začali s TČM terapiou, tak som nemala nejaké zdravotné problémy, cyklus pravidelný. Ovulácia každý mesiac, síce oneskorene cca na 18. deň cyklu, ale vždy bola. Spermiogram nie najlepší, ale relatívne bol v norme. Aj hormonálny profil bol u mňa opakovane vždy v poriadku, aj keď sa nám nedarilo.

Išli sme preto na spomínanú TČM terapiu - akupunktúra raz za tri týždne, zmena stravy a k tomu denne pijeme bylinné odvary, ktoré nám namiešal terapeutka na mieru. Odkedy sme na odvaroch, začal sa mi extrémne predlžovať cyklus (39 až 47 dní). Prestala som ovulovať, znížil sa mi estrogén, čo predtým sa mi naozaj nikdy nestalo, začala som mať návaly, nočné potenie, nespavosť, do toho sa mi vyhodil ekzém, lupiny, kútiky, necítim sa vôbec dobre. Tento stav trvá už tretí mesiac, odvary užívame presne tri mesiace. Prestáva sa mi to páčiť.

Môže byť zle zvolená terapia?

Terapeutka tvrdí, že to nemám určite z bylín a že mám pokračovať v liečbe, ale ja mám chuť všetko vysadiť, toto sa mi nikdy predtým nestalo.

Aký je Váš názor?

Ďakujem

Dobrý deň,

na to, aby som mohla posúdiť vhodnosť bylinnej zmesi by som si Vás musela zdiagnostikovať a vedieť zloženie zmesi, ktorú máte predpísanú.

Ale odhliadnuc od toho, príznaky, ktoré popisujete sú príznaky perimenopauzy, preto si nemyslím, že by Vám to spôsobovali byliny.

Z mojich skúseností môžem len predpokladať rôzne príčiny zdravotných komplikácií (v poradí od najpravdepodobnejšej po najmenej pravdepodobnú):
1. Nastalo u Vás obdobie perimonopauzy, ktoré zhodou okolností začalo, keď ste začali s bylinnou terapiou. Toto sa deje často, ak sa ľudia začnú liečiť alternatívne a čokoľvek, čo sa im v živote prihodí, okamžite vyhodnotia ako dôsledok liečby, aj keď to s liečbou nemá súvis.
2. Rýchly nástup perimenopauzy mohol byť prirodzený, ale mohol ho vyvolať nejaký iný zdravotný problém (napr. hypofuncia štítnej žľazy, podvýživa a iné), ale aj nejaká silná emočná záťaž, veľký stres.
3. Ako najmenej pravdepodovnou, ale aj tak možnou príčinou môže byť podvedomý strach z alternatívnej liečby, ktorý je taký silný, že sa môže somatizovať do takýchto zdravotných problémov. V takomto prípade je to všetko len o vnútornom nastavení pacienta a zdravotné problémy by nastali aj v prípade podania placeba.

V každom prípade by ste sa mali ešte raz obrátiť na svoju terapeutku a snažiť sa spolu nájsť riešenie. Verím, že sa Vám to podarí, pretože problémy, ktoré popisujete sa dajú krásne liečiť čínskou bylinnou terapiou a akupunktúrou a bolo by na škodu liečbu prerušovať kvôli domnienkam.

Ak by ste potrebovali viac informácií, alebo by ste sa chceli objednať na terapiu, kontaktujte ma prednostne telefonicky. Ak to nie je z Vašej strany možné, tak emailom.

Majte sa krásne!

Ľubica Stanovská
certifikovaný praktik tradičnej čínskej medicíny
mobil: +421 905 795 501
e-mail: stanovska.l@gmail.com
web: www.cinska-medicina-bratislava.sk/

Majte sa krásne!

Ľubica Stanovská
certifikovaný praktik tradičnej čínskej medicíny
mobil: +421 905 795 501
e-mail: sinomedika@gmail.com
web: www.cinska-medicina-bratislava.sk/