18-mesačný dojčený syn odmieta normálnu stravu. Neprichádza o dôležité živiny?

Zodpovedané
10. apr 2024

Dobrý deň,

syn je plne dojčený, teda od narodenia ho dojčím na požiadanie. Je taký akurát, nie je ani tučný a ani chudý. Je zdravý, veselý, spokojný, len dosť odmieta normálnu stravu. Ak vystihnem správnu chvíľu a trafím sa, že mu chutí, tak zje ozaj peknú porciu. To sa stane tak 2 - 3x do týždňa a zvyšok je boj.

Má rád zeleninu, ovocie a aj mäsko. Len zje toho žalostne málo, stále funguje viac menej na dojčení.

Mám ho začať odstavovať od mlieka, alebo mu mlieko stále pokrýva dostatok živín?

Dojčenie nám vyhovuje, ale obávam sa, či ho tým neukrátim o iné živiny.

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

toto je pomerne častý problém u dojčených detí, že proste odmietajú pravidelný prísun pevnej pestrej stravy. Samozrejme mu nebudeme dojčenie brať. Aj keď je momentálne akurát, tak postupne mu už nebude stačiť energeticky a ani nutrične Vaše mlieko. To je už v tomto veku len ako doplnok k strave.

Problém je väčšinou ten, že mamičky vždy prsník dajú, aby dieťatko nebolo hladné. To ja úplne chápem. Ale treba pomaličky dieťatku ponúkať častejšie po menších davkach aj normálne jedlo. Treba skúsiť nové recepty, variácie, ochutiť jedlo napríklad bylinkami.

Hezký deň vám prajeme!
Nutriklub, tým odborníků
www.nutriklub.cz