Ako motivovať ročné dieťa, aby papalo aj nemixované jedlo?

Zodpovedané
22. máj 2024

Dobrý deň,

chcem sa poradiť o strave syna, ktorý mal pred pár dňami rok. Príkrmy zje najrôznejšie, ale musia byť len rozmixované. Resp. toleruje menšie kúsky. Akonáhle zacíti v strave väčší kúsok, začne ho napínať a prúdom sa povracia. Potom odmieta jesť kým jedlo nie je rozmixované buď na úplnú kašu, alebo sú v ňom maximálne menšie kúsky zeleniny.

Ako ho motivovať a naučiť jesť aj nemixované jedlo?

Pediatrička ma stále odbíja s tým, že má ešte čas a vraj to je v poriadku.

Ďakujem

Dobrý deň,

pediatrička má svojim spôsobom pravdu, naozaj sa to naučí. Každé dieťa sa to naučí skôr či neskôr. Presne tak ako všetko okolo dieťaťa v jeho vývoji, aj toto je individuálne.

Dieťatku môžeme trošku pomôcť, ale len do tej miery, že to skúsime a nenútime. V tomto veku sú deti na zmeny citlivé a môžu sa úplne zablokovať a bude to potom omnoho dlhšie trvať.

Zatiaľ by som postupovala tak ako to robíte. Teda menšie kúsky do mixovaného a neskôr začnite povedzme každý druhý deň pridať trošku väčší mäkký kúsok. Ďalšia možnosť je, dať dieťatku do rúčky nejaký kúsok banánu, alebo detskú sušienku a pod Vaším dozorom nech si skúša dieťatko samé okusovať. Tie sušienky sú na tieto nácviky lepšie, lebo sa slinami ako ich deti ožužlavajú rozmočia a vždy sa dieťatku dostane do úst iný kúsok.

Nenechajte sa odradiť, keď to dieťa párkrát hodí o zem. Nechajte mu potom 2 dni kľud a skúste to znova. Len vždy pod Vaším dozorom.

Hezký deň vám prajeme!
Nutriklub, tým odborníků
www.nutriklub.cz