Ako riešiť zápchu a príkrmy u 8-mesačného chlapca?

Zodpovedané
7. jún 2024

Dobrý deň,

syna som začala prikrmovať niekedy medzi 6. a 7. mesiacom. Je dojčený na požiadanie, stolicu mal pravidelnú každý deň, až kým sme nezačali s tuhou stravou. Odvtedy kaká raz za týždeň. Nevyzerá, že by mal bolesti, ale celkovo spí menej, niekedy je nepokojnejší. Dôvodov môže byť viac: zúbky, rast. Vidím, že aj tlačí na stolicu, ale nejde to. Niekedy má len zašpinenú plienku a hovienko nikde.

Samostatne nesedí, no o jedlo javí záujem. Keď sedíme pri stole, dávam papať aj jemu. Lyžičku si chytí a sám dá do úst. Keď sa odvracia alebo javí nezáujem, nenútim ho. Priznám sa, že nie som veľmi tabuľková a po pár dňoch som dala aj viaczložkový príkrm s mäsom. Keď som videla, že dlhšie nekaká, vrátila som sa k jednoduchším zeleninovým príkrmom.

Lekárka na poradni poradila slivky, jablkové šťavy a olej. Dodala, že u chlapcov je to častá vec. Príkrmy riedim, pridávam olej. Slivkové príkrmy a šťavy mu nechutia. Nedáva mi zmysel prikrmovať dieťa a potom mu všemožne pomáhať jedlo vykakať. Momentálne ukončil 8. mesiac.

Čo odporúčate?

Mám pokračovať s prikrmovaním?

Mám zavádzať nové potraviny?

Pomohlo by tzv. Finger food?

Ďakujem

Dobrý deň,

ťažkosti so zápchou sa po zavedení nemliečnych príkrmov môžu objaviť. Určite to nie je dôvod úplne prestavať dávať príkrmy, alebo neskúšať nové veci. Prvým krokom je úprava stravy a pitného režimu. To ste čiastočne urobili.

Odporúčam od 8. mesiaca zaradiť biely jogurt s probiotickou kultúrou (s obsahom tuku okolo 3,5 %), do ktorého môžete skúsiť „zamaskovať“ aj ovocné príkrmy, ktoré synovi toľko nechutia. V jedálničku obmedzte ryžu a mrkvu, pridať naopak môžete ešte banány a čučoriedky. Dôležitý je aj príjem tekutín.

Popri dojčení by som pravidelne skúšala ponúkať aj z fľaštičky/hrnčeka vodu, menšie množstvo riedené ovocné stavy, ovocné čaje pre dojčatá. Možno by že začiatku pomohlo aj použitie šetrného preháňadla, ktoré by nahromadenú stuhnutú stolicu pomohlo zmäkčiť, aby sa syn mohol dobre vyprázdniť. O jeho užití sa poraďte s lekárom. Pokiaľ by nedošlo k úprave stavu v najbližších týždňoch pomocou týchto prostriedkov, alebo ak by sa synov stav zhoršoval (bolesti bruška, nechutenstvo, zvracanie, zdvihnutie bruška), určite je to dôvod k podrobnejšiemu vyšetreniu.

A ešte k otázke Finger food. Vzhľadom na to, že deti ešte v tomto veku jedlo často dobre nepokúsajú, mohlo by tým teoreticky dojiť ešte k zhoršeniu zápchy. Počkala by som s ním, až sa situácia vyrieši.

Jana Kaprová

Hezký deň vám prajeme!
Nutriklub, tým odborníků
www.nutriklub.cz