Otec dieťaťa má laktózovú intoleranciu. Ako zaviesť synovi laktózu?

Zodpovedané
2. apr 2024

Dobrý deň,

5-mesačný syn pomaly ochutnáva zeleninu a ovocie v príkrmoch. Inak je plne dojčený, takže naozaj ide o malé množstvo na testovanie a ochutnávanie. Budeme zaraďovať lepok a aj mliečnu bielkovinu. Tu som si neni istá.

Ako máme BKM a laktózu zavádzať, keď jeho otec má potvrdenú laktózovú intoleranciu?

Môžem synovi normálne podávať všetko najskôr s laktózou, alebo musím najskôr bezlaktózové mlieko, jogurt a pokiaľ to bude v poriadku, tak skúsiť s laktózou?

Ako sa to správne zavádza v tomto prípade, keď je niekto z rodiny alergik, prípadne citlivý na nejaké zložky?

Ďakujem

Dobrý deň,

intolerancia laktózy je u detí v dojčenskom veku extrémne vzácna a prejavuje sa už od narodenia. Laktózu navyše obsahuje aj materské mlieko. Ak Váš syn nemá žiadne ťažkosti, tak na obsah latózy sa obzerať nemusíte. Pokiaľ dojčíte a súčasne jete mliečne výrobky, prišiel Váš syn prostredníctvom materského mlieka do kontaktu aj s bielkovinou kravského mlieka.

Aj keď máte v rodine alergikov platí, že pokiaľ sám syn nemá nejaké alergické prejavy, či už charakteru zažívacích ťažkostí (napr. krv v stolici) alebo atopického ekzému, zavádzajú sa príkrmy podľa bežných zvyklostí. S tým Vám určite poradí Váš pediater.

Len pozor, mliečne výrobky sa kvôli vysokému obsahu bielkovín odporúča pravidelne podávať až cca od 8 mesiacov. A to najprv vo forme bieleho jogurtu s obsahom tuku okolo 3,5%. Kravské mlieko na varenie je možné v menšom množstve použiť od 10. mesiaca.

Pokiaľ synovi ale dáte napríklad olízať lyžičku s jogurtom aj skôr ako v 8. mesiacoch, aby sa dostal do priameho kontaktu s bielkovinou kravského mlieka, nijako mu tým neublížite.

Hezký deň vám prajeme!
Nutriklub, tým odborníků
www.nutriklub.cz