Zlepšilo by sa stravovanie ročného dieťaťa, keby som obmedzila dojčenie?

Zodpovedané
7. jún 2024

Dobrý deň,

máme ročného chlapčeka. Keď sme zavádzali príkrmy, pekne papal. Potom sa niečo pokazilo a všetko odmieta. Zje iba výživu a ryžovú kašu. Robím mu stále zeleninu, ale zje jej málo. Aj tú mu musím miešať s výživou, inak by to nejedol vôbec. Musí brať lieky na železo.

Môže to byť spôsobené tým?

Čo máme robiť, aby začal normálne jesť?

Ešte ho dojčím, teda poväčšine kedy chce. Chcem to nejako obmedziť.

Pomohlo by to?

Ďakujem

Dobrý deň.

áno, je to veľmi pravdepodobné, že Vaše dieťa má anémiu, čiže nízke železo. Je to preto, lebo jeho strava je veľmi jednotvárna. Len kaše a výživy sú nedostatočná výživa pre ročné dieťa. Miešať výživu so zeleninou môžete, ale treba to robiť pravidlene a tak, že každý deň budete meniť pomer zeleniny a tej výživy, aby postupne malo dieťatko len zeleninu.

U dojčených deti je to pomerne časté, že odmietajú pevnú stravu. Vedia, že im mamička vždy dá na požiadanie mlieko. Ja to pravdaže nezakazujem, ale nemôže to byť v žiadnom prípade na úkor pevnej a pestrej stravy. Sama vidíte, že to má následky v podobe anémie. Nemôžeme čakať, že to pôjde zo dňa na deň. Skúste najskôr zeleninku dávať niekoľkokrát za deň po malých množstvách.

Dojčenie mu nemusíte úplne vziať, len si treba určiť ako často. Nie vtedy, keď on bude mať náladu, lebo v tomto veku je to už viac menej zvyk. Napr. 3x mu môžete dať mliečko, ale nepoužívať prsník ako prostriedok na upokojenie, keďže nám to veľmi narúša učenie na pevnú stravu.

Hezký deň vám prajeme!
Nutriklub, tým odborníků
www.nutriklub.cz