1,5 ročnej dcére musím všetko jedlo pučiť vidličkou. Ako ju naučím správne papať?

Zodpovedané
9. máj 2022

Dobrý deň,

moja 1,5 ročná dcérka nechce jesť kúsky. Snažím sa všetko pučiť vidličkou. Keď ráno vstane, tak pije mliečko. Potom na raňajky nespapá chlebík s maslom a ani so syrom. Nechce to celé, tak jej dávam do jogurtu rozmočiť rohlík, chlebík, piškóty. Obed napr. cestoviny nespapá, tak jej musím variť každý deň zvlášť obed - mrkvu, zemiaky, batatky, brokolica, karfiol, tekvica hokkaido, cuketa, biele mäso, vajíčko a to takto striedať, aby som jej to mohla popuciť a čo je mäkké, čo spapá.

Na obed má vždy buď mäsko a zeleninka, alebo vajíčko a zeleninka. To spapá. Olovrant máva jablko nastrúhané plus piškótu rozmočenú v jablkovej šťave, alebo banán, avokádo s banánom, hrušku. Musí to byť postrúhané úplne jemno. Na večeru máva kašičku, tiež nechce nič celé. Alebo ešte pudging. Pred spaním mliečko.

Má moja dcérka dosť vyvážený jedálniček?

Kúsky nechce ani do ruky zobrať. Keď cíti väčšie kusy, tak vypľuje a viac neje. Zatvorí ústa a koniec. Mixovať jej veľmi nechcem, lebo mám pocit, že jej to len prejde tráviacim traktom a máva hnačku.

Ďakujem

Dobrý deň,

jedálniček má pekný. Možno by som skúsila pridať občas pečenú rybku alebo osmahnutého lososa, to by mohla tolerovať.

S kúskami má evidentne nateraz problém, tak to nechajte tak, keď bude pripravenejšia. Pôjde to jednoduchšie Vám aj jej. Skúste na to teraz 2 týždne nemyslieť a potom začat s ponúkaním jedla do ruky v kočiku cestou na ihrisko, či do obchodu.


Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička