16 mesačný syn odmieta jedlo pravdepodobne kvôli zubom. Koľko môže fungovať len na mlieku, aby nemal zdravotné problémy?

Zodpovedané
20. máj 2022

Dobrý deň,

môj syn bol pekný papkáč. Veľa si pýtal. Potom prišiel kašeľ s teplotami, počas ktorého jedol už menej. Teraz má už druhý týždeň sople a odmieta jedlo. Stále chce len mlieko. Dojčený už nie je. Striedame kravské mlieko s umelým.

Vidno, že by aj jedol, lebo chodí do kuchyne a niečo hľadá. Keď mu však ponúknem, tak ako keby mal odpor k jedlu. Keď skúsi dať niečo do úst, tak začne vypľúvať. A znova skončíme pri mlieku.

Jediné, čo mi ako tak zje je banán a mliečny cotage cheese. Idú mu dve stoličky, ktoré sú už na polku prerezané. Takže predpokladám, že je to z toho.

Koľko je dieťa schopné fungovať len na mlieku, aby nemal z toho nejaké zdravotné problémy?

Ako mu viem pomôcť, aby nemal ten odpor k jedlu?

Ďakujem

Dobrý deň,

nijako mu asi neviete nateraz pomôcť.

Idú mu zúbky, je to bolesť. Vtedy deti naozaj nechcú zväčša nič - iba dojčenie, či mliečko. Papá aspoň niečo.

No a ako dlho? Pokiaľ na ňom vidíte, že je OK, nie je podráždený, nie je spavý, nechudne Vám pred očami. Tak aj pár týždňov takto deti vydržia fungovať, následne si to dobehnú.

Skúste mu na zúbky dávať Calgel proti bolesti a v prípade nočných bolestí sporadicky aj večernú dávku Nurofenu.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička