17 mesačné plne dojčené dieťa odmieta jedlo. Čo nám odporúčate?

Zodpovedané
28. apr 2022

Dobrý deň,

môj 17 mesačný vnúčik je plné dojčený a odmieta všetko jedlo. Robíme s ním všetko možné, sedí s nami pri stole, pred sebou naložený tanier, ponúka sa, hrá sa s tým jedlom v tanieri, kŕmi nás.

Sem-tam sa podarí do neho dostať lyžičku Pribináčika. Vieme, že sa má začať so zdravými príkrmami, ale sme už zúfalí. V kuse visí na prsníku. Mám dojem, že už aj na váhe začína strácať.

Pediatrička krúti hlavou, že takýto prípad ešte nemala. Na gastre sa sleduje. Rady dostávame od drastických, že nedať mlieko až po mierne rady, že však raz sa rozpapá.

Chlapček je čulý, rozumný, šikovný, ale zjavne mu už mlieko nestačí.

Existuje nejaké riešenie?

Ďakujem

Dobrý deň,

obmedzila by som denné dojčenie - respektíve nechala iba na uspávanie. Ak je uspávaný tak, že inak nezaspí. Je pravda, že raz sa rozpapá ale je vysoko pravdepodobné, že to bude súvisieť s tým, že nebude mať zaplnený žalúdok (výborným 🙏) materským mliekom.

Som naozaj "prodojčiaci" lekár, ale veľa deťom pomáha v rozjedení práve obmedzenie denného dojčenia.

Vo večernom a nočnom dojčení problém zväčša nebýva a teda môže naďalej pokračovať. V tomto veku už dieťa naozaj nemôže mať iba materské mlieko, nakoľko už nepokrýva potreby dieťaťa na výživu.

Väčšinou to trvá tie 3 dni. Dieťa si aj poplače, ale v tomto veku už sa im dá aj veci láskavo vysvetliť, aby to nebolo traumatizujúce ako pre dieťa, tak aj pre mamičku, či okolie.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička