18 mesačný syn nechce žiadne mlieko. Nebude mať nedostatok vitamínov?

Zodpovedané
17. máj 2021

Dobrý deň,

18 mesačného syna som prestala dojčiť. Problém je, že syn nechce žiadne mlieko. Nechce ani umelé mlieko a ani krabicové. Každý deň mu dávam 1x jogurt a 1x mliečnu kašu. Občas syr.

Je to postačujúce?

Je v poriadku, keď v noci nepije žiadne mlieko?

Koľko by mal denne vypiť tekutín?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to v poriadku, ak má dostatok iných mliečnych produktov. Do 2 rokov by to malo byť okolo 300 ml. To zabezpečíte, ak by ste dali 1 100 ml jogurt a 30 gramov syra, alebo porciu mliečnej kaše (150 ml).

Nevadí, že nepije mlieko ako také.

Tekutín by mal vypiť "tabuľkovo" tak, že ak má 10 kg tak 1000 ml, 12 kg tak 1100 ml, 14 kg 1200 ml. Veľa detí toľko nemá šancu vypiť. Ak primerane močia, sú spokojné, tak to nie je taký problém. Čiže treba sa riadiť stavom dieťatka.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička