2,5 ročný syn je 90% na mlieku. Ako zvýšim jeho chuť do jedla?

Zodpovedané
4. feb 2022

Dobrý deň,

môj 2,5 ročný syn úplne odmieta akékoľvek jedlo okrem mlieka. Od začiatku zavádzania príkrmov mal problém a nič nechcel. Potom len občas niečo zjedol, maximálne chlieb s maslom šunkou, paštékou, párky a slepačí vývar. Potom zase len mlieko. Pripisovali sme to zubom. Ale zuby má vonku všetky a stále nepapá.

Jedávame za stolom. Predtým si aspoň sadol s nami a pozrel na tanier a že bleee. Teraz si ani za stôl nesadne. Resp. si dá 2 - 3 kúsky, potom povie bleee a vypľuje.

Radili sme sa s doktorkou, ale vraj pokiaľ prospieva a nechudne, tak máme vyčkať. Staršia dcérka papá ukážkovo všetko.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

na jednej strane súhlasím aj s pani doktorkou - ak prospieva a nejaví známky nedostatku vitamínov, tak mu asi takýto príjem stačí.

Pokiaľ však ide o mlieko kupenské, nie materské, tak by som ho cielene obmedzila. A to pokojne aj na 1 fľašku denne, viac nie. Zvýšené pitie mlieka totižto dieťatko môže nasýtiť, zaplniť bruško, a preto môže odmietať potraviny. Ak ide o mlieko dojčením, aj tu by som už zvažovala odstavenie. Je to vždy rozhodnutie na matke a dieťati, ale po 2. roku už naozaj mlieko nemá mať takúto hlavnú úlohu v strave dieťaťa.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička