8 mesačné dievčatko odmieta príkrmy. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
5. máj 2021

Dobrý deň,

mám dvojičky, ktoré 30.4. začali 8. mesiac. Do mesiaca boli dojčené. Potom im to nestačilo a na noc mali fľašku. Dievčatko Sunar a chlapec Bebu, lebo tá mu chutila viac. V 5. mesiacoch doktor povedal, že aj dievčatko má mať Bebu. Tá jej nerobila dobre s bruškom. Preto povedal, že máme dať späť Sunar. To sme dali už dvojku a vtedy sa vysypala.

Kožná nám potvrdila atopický ekzém a povedala, že ju mám už len dojčiť. Všetko bolo potom ok, papala veľmi dobre. Posledný mesiac už nie je príjemný. Málo sa dojčí a za 2 mesiace pribrala len 100 g. Vidno, že je chudá. Skoro 3 týždne nechce ani príkrmy. Predtým jedla všetko a dosť veľa. Dolu má dva spodné zúbky a pred viac ako dvomi týždňami prekonala šiestu chorobu.

Čo mám robiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

pri zuboch a chorobách detičky často odmietajú príkrmy a najlepšie funguje mliečko (či už MM alebo UM). Ak dcérke nestačí už Vaše, treba siahnuť po UM, ale nakoľko má atopický ekzém, bolo by vhodné po dohovore s kožnou doktorkou (buď dať Sunar Expert Allergy Care, ak je podozrenie na alergiu na bielkovinu kravského mlieka a vy ste museli držať bezmliečnu diétu).

Mliečko však už netvorí dostatočný energetický príjem a treba skúšať čo zafunguje. Nejaká chuť - napr. cuketa/batat/jablko do príkrmu? A toho sa potom držať.

Energeticky sú veľmi dobré kaše, takže ak chceme rýchlejšie naberať, dá sa zvýšiť množstvo kašičky.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička