9 mesačný syn začal úplne odmietať príkrmy. Čo mi odporúčate?

Zodpovedané
29. apr 2021

Dobrý deň,

syn bude mať 9 mesiacov a úplne začal odmietať príkrmy. Bol výlučne dojčený do 6 mesiaca, potom sme začali prikrmovať. Od začiatku nebol dobrý jedák, ale ochutnal. Zjedol čo som nachystala, aj keď to boli mini množstvá. Už zjedol obed aj večeru. Dávala som zeleninu, mäso, strukoviny, kaše, žĺtko, všeličo.

Teraz 2 týždne zo dňa na deň úplne začal odmietať jesť. Nechce ani 1 lyžičku, vôbec nič, ani lyžičku, ani do ruky, ani mix a ani kúsky, ani polievku cez pohárik. Skúšala som už všeličo, no zatne ústa a odstrkuje mi ruku. Vôbec nič. Stále ho dojčím a žije vlastne iba z môjho mlieka.

Čo mi odporúčate?

Mám mu stále ponúkať každý deň niečo, alebo mu dať na pár dní od prikrmovania pokoj?

Nemala by som sa našej doktorky pre istotu opýtať na krvné testy či mu nechýbajú nejaké vitamíny?

Ďakujem

Dobrý deň,

nie, netreba krvné testy. Je to stav prechodný, ktorý je u dojčiat bežný. Na príčine môžu byť napríklad zúbky. S ponúkaním neprestávajte, samozrejme nie nasilu, cez plač. Skúšajte aj jedlo do ruky - uhorka (ak by išlo o zúbky je super), kúsok pečiva, banán atď.

A skúsila by som takú vec - odstriekajte si mliečko do pohárika. Pri kŕmení začnite lyžičkou odstriekaného mliečka a potom druhú lyžičku dajte zmixovaný príkrm. Možno takýmto štýlom by niečo spapkal.

Prechodné odmietanie príkrmov je ale bežná súčasť starostlivosti o detičky. Treba sa obrniť trpezlivosťou a neklesať na duchu. Je to len obdobie.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička