Aké množstvo príkrmu má spapať 5 mesačné dieťa?

Zodpovedané
26. nov 2021

Dobrý deň,

mám 5 mesačnú dcérku, ktorá začala pred 1,5 týždňom jesť prvé príkrmy. Doktorka mi kázala začať dávať na obed zeleninu a večer kašu.
Mne osobne to príde veľa dávať hneď po mlieku dva chody denne. A ešte k tomu hneď na začiatku. Čítala som, že cca dva mesiace sa má dávať iba zelenina na obed.

Viete mi poradiť?

Aké množstvo jej mám dávať?

Lebo na to, že papá tak krátko, tak spapá dve polievkové lyžice. Bojím sa jej na začiatok dávať viac, aby jej nebolo zle.

Dcérka má problém s potničkami.

Čo jej pomôže?

Ďakujem

Dobrý deň,

ja osobne som názoru, že stačí začať so zeleninou na obed, do ktorej po cca 2 týždňoch môžete zaradiť mäso. Po vyskúšaní základných druhov mäsa a zeleniny potom môžete skúsiť zaradiť buď ovocie ako desiatu alebo kašu ako večeru.

Každý má však svoj overený štýl prikrmovania, ktorý odporúča. Vždy sa je dobré riadiť pravidlom podávanie iba 1 druhu novej potraviny počas 3 po sebe idúcich dní.

2 polievkové lyžice na začiatok sú postačujúce. Môžete navyšovať podľa preferencií dcérky. Netreba sa riadiť vážením stravy a počítaním lyžičiek. Proste ísť podľa preferencií dieťatka.

Čo sa týka potničiek, tak nateraz môžete kúpať v hypermangánovom roztoku a najmä nepreobliekať. Nekúriť viac ako je potrebné (pri nepohyblivom sa dieťati maximálne 24 stupňov. Keď bude už chodiť, tak stačí aj 22 stupňov - je to lepšie z hľadiska budovania imunity).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička