Aké syry a ryby zaviesť dieťaťu nad 8 mesiacov?

Zodpovedané
26. nov 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom zavádzania potravín dieťaťu nad 8 mesiacov.

Aké syry a kedy ich môžem zavádzať?

Aké ryby sú najlepšie?

Je vhodné zaradiť najskôr sladkovodné ryby?

Kedy zaviesť orechy a maslo?

Čo je ešte vhodné zaviesť do roka?

Treba do roka dávať aj hovädzie a bravčové mäso?

Ďakujem

Dobrý deň,

syry zaveďte až potom ako bude zavedený klasický biely jogurt bez reakcie. Môžete najprv skôr začať s troškou cottage, mozarely a potom tvrdý eidam a tvrdé syry, lučina. Žiadne tavené a ani plesňové syry. Žiadne korbáče a údené syry.

Čo sa týka rýb, tak pokojne začnite aj lososom. Nie je tak celkom sladkovodný, ale podľa mňa úplne fajn na začiatok. Ďalej môže byť napr. pstruh, kapor. Morské sa neodporúčajú kvôli tomu, že obsahujú soli ortute. Preto sa neodporúčajú ani predátori ako žralok atď.

Orechy je vhodné zaviesť vo forme orechového masla, aby sa znížilo riziko aspirácie (vdýchnutia a udusenia). A to určite do ukončeného 12. mesiaca! Odporúčanie po 12. mesiaci je staré a neaktuálne.

Maslo môžete už pokojne zaviesť, ale nedávala by som ho na dennej báze. Do príkrmov iba na oživenie, stále skôr využívať rastlinné oleje ako olivový, repkový, tekvicový...

Do roka zaveďte všetky druhy mäsa, ktoré používate (teda pokojne aj hovädzie a bravčové).

Do roka v podstate je vhodné zaviesť všetko, teda až na pár výnimiek.
NIE: med (horzí botulizmus), nie cukor a soľ a výrobky ich obsahujúce (teda napr. kupovaný pribináčik , brumík, piškóty). Nie kravské mlieko na pitie (vo varenej strave po 10. mesiaci byť môže), nie kakao (náhrada je karob), nie korenie a čily, nie hríby (môžete hlivu a šampióny).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička