Ako by mal vyzerať vzorový jedálniček pre 8 mesačné dieťa?

Zodpovedané
1. máj 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom jedálneho lístku.

Ako by mal vyzerať vzorový jedálniček pre 8 mesačné dieťa?

Mám dávať kaše ráno alebo večer?

Ďakujem

Dobrý deň,

niečo ako vzorový jedálniček podľa mesiacov neexistuje. Každé dieťatko je iné, má zaradené iné potraviny, je iný jedák, každá mamička ma iné preferencie takže sa nedá niečo takéto vyslovene "naprogranovať". Navyše je pomerne veľký rozdiel medzi dojčenými deťmi, kde s nahrádzaním mliečnych dávok netreba ponáhľať.

Neviem kedy ste začali prikrmovať, ale ak by sme brali že okolo 6. mesiaca, tak by ideálne mohol vyzerať nasledovne. Dieťatko by mohlo už mať zavedený obed, desiatu alebo olovrant, večeru. Ostatné mliečne dávky.

  • Raňajky ešte mliečko
  • Desiata jogurt s ovocím/banánové lievance/ovocná výživa /uhorka s pečivom/zeleninový muffin/
  • Obed mäsovo-zeleninový príkrm (4-5x týždenne 50 g mäsa, 1x vajce,1x strukovina, 1x ryba)
  • Olovrant - mliečko
  • Večera - pokojne kaša, ale aj kuskus so zeleninou, rizoto, polievočka zo zeleniny.

To, čo dieťatku dáte, je na Vás. Akú máte chuť a čas vymýšľať. Kašou na noc ani na ráno nič nepokazíte.

U nás je zvykom raňajky zaraďovať ako posledný chod (cca okolo 10 mesiaca ale ak vyžaduje aj skorej), ale zasa je to na zvykoch rodiny a na požiadavkách dieťatka. Ak je ráno hladné a nestačí mu mliečko, tak mu pokojne dajte kašu aj ráno.

Prikrmovanie nie je veda. Treba vnímať dieťatko a jeho potreby a riadiť sa materskou intuíciou.

Samozrejme pri akékoľvek ďalších otázkach ma pokojne kontaktujte. Viem, že väčšina pediatrov radi tabuľkovo. Ja sa snažím viac vnímať potreby každého dieťatka a zvyklosti rodiny, aby to bolo čo najprirodzenejšie a zároveň zdravé, bezpečné a jednoduché.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička