Ako by malo vyzerať stravovanie 14-mesačného dieťaťa, ktoré má jeden spánok?

Zodpovedané
21. jún 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom stravovania môjho dieťaťa.

Ako by malo vyzerať stravovanie 14-mesačného dieťaťa, ktoré má jeden spánok?

Vstávame 7.00 - 8.00, večierka o 20.00.

Ďakujem

Dobrý deň,

takéto dieťatko by malo mať 3 hlavné chody (raňajky, obed, večera) a pomedzi to 1 - 2 snacky (desiata, olovrant). V podstate je dieťa na "rodinnej" strave, t.j to čo varíte pre Vás môže aj dieťatko, ale menej dochucované soľou, cukrom a korením. Porcie také, aké toleruje. Nenútiť.

V strave by malo mať minimálne 350 ml mliečnych produktov (pri čom 150 ml mlieka je ako 100 g jogurt alebo ako 30 g syra).

Napríklad:
* Raňajky: Kaša/chlebík s maslom či domcou nátoerkou a zeleninou/banánové lievance/vajíčka.
* Desiata: Ovocie.
* Obed: Pred spánkom - polievka (zeleninové, či už mix či kúskové). Po spánku - druhý chod (mäso s ryžou, losos so zemiakmi, paprikáš s cestovinou, cestoviny s omáčkami, rizoto so zeleninou, atď.).
* Olovrant: Jogurt/zelenina do ruky.
* Večera: Ako raňajky.
* Pred spánkom mliečko - ak vyžaduje.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička