Ako by sa malo správne stravovať ročné dieťa?

Zodpovedané
8. apr 2022

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom stravovania ročného dieťaťa.

Koľko gramov mäsa/vajca má mať dieťa v dennom príjme a koľkokrát do týždňa?

Môže ročné dieťa konzumovať už všetky druhy mäsa?

Koľko ml tekutín by malo ročné dieťa denne vypiť?

Môže byť okrem vody v pitnom režime napr. jablková šťava alebo detský čaj?

Koľko gramov mliečnych výrobkov by malo denne dieťa prijať po vyradení umelého mlieka?

A v akej forme?

Plnotučné mlieko, syry, tvarohy, jogurty?

Existuje aj denná hodnota sacharidov?

Koľko gramov sacharidov by malo ročné dieťa denne prijať?

V prípade, že na raňajky podavam avokádo s banánom, je nutné pridávať tuk aj do obedného príkrmu?

Ďakujem

Dobrý deň,

ročné dieťa sa v podstate má stravovať ako celá rodina s tým, že strava sa menej dochucuje. Neexistuje žiadne odporúčanie, že koľkokrát do týždňa by malo mať mäso či vajcia - je to rôzne od rodiny k rodine. Dôležitá je pestrosť, resp. aspoň snaha o ňu. Batoľatá sú v jedle už dosť vyberavé a zvyknú preferovať určité typy jedál pred inými a boja sa iných alternatív.

Mäso optimálne 3x týždenne, vajce aj na dennej báze, pokiaľ je to zdravé dieťa (teda 5-7 týždenne môže).

Mliečne produkty do 2 rokov by mali byť v množstve 350 ml denne, pri čom 150 ml mlieka je ako 100 ml jogurt či 30 g syra. Takže ak zje denne 1 jogurt + 30g syra + večernú kašu zo 150 ml mlieka, tak UM nemusí piť (ani kravské).

Tuky do obedných príkrmov už extra pridávať nemusíte. Varíte dieťaťu to, čo Vám. Neviem povedať ako sa stravujete.

Taká klasika: mäso osmahnuté na repkovom oleji so zemiakmi a šalátom, losos v trúbe pokvapkaný oliváčom, zeleninové rizoto na cibuľke, fašírky s pyré, pečené kuriatko s ryžou, granatír, zapekané zemiaky so zeleninou, cestoviny s omáčkou.

Čo sa týka pitného režimu. Na obohatenie môžete sporadicky dať aj ovocnú šťavu, či sladký čaj. Gro by mala tvoriť čistá neochutená voda - je to najlepší návyk do života.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička