Ako ďalej pokračovať s prikrmovaním 7 mesačného syna?

Zodpovedané
26. nov 2021

Dobrý deň,

syn má už skoro 7 mesiacov a má zavedených 10 druhov zeleniny a 3 druhy mäsa (morčacie, králičie, teľacie). Príkrmy dostáva od začiatku 5. mesiaca. Zo začiatku sa ich nevedel dopapať, no tento mesiac nejako vymýšľa a nechutí mu. Čiže nahradiť obedné mliečko príkrmom zatiaľ nehrozí.

Chceme mu zaviesť ovocie, keď dokončíme aktuálne zoznamovanie s vajíčkom.

Aké ovocie mu môžem dať okrem hrušky, jablka a banánu?

Jahody sa vraj do roka nesmú, pretože sú to silné alergény.

Keď začne papať výživy, môžem mu dať aj takú, kde bude ovocie, ktoré nemá zavedené?

Napríklad spomínane jahody.

Odkedy môže citrusové ovocie?

Mám nakúpené a zamrazené ríbezle, čučoriedky, maliny, jahody a ringloty.

Moje ďalšie otázky:
Naozaj má dostávať 6x do týždňa mäsko a 1x vajíčko?
Je pravda, že kombinácia mäsko a zemiaky sa nemá tak malým deťom dávať, ale buď jedno alebo druhé?

Kedy mu mám začať zhusťovať príkrmy?

Kedy a aké ďalšie mäso zaviesť?

Zatiaľ používame ghee maslo a bio olivový olej.

Aký ďalší môže dostať?

Je potrebné ich používať v každom príkrme?

Ďakujem

Dobrý deň,

do roka sa dieťatku majú zaviesť všetky druhy ovocia a zeleniny, všetky alergény (aj jahody, aj orechy, aj ryby, aj bielok). Pokojne dajte všetky zamrazené druhy ovocia, je super, že ste zamrazili a budete ich pripravovať, budú dieťatku určite chutiť. Netreba ich ani pasírovať (ak dieťa bude vypľúvať potom to zvážite).

Takéto premenlivé obdobia v prikrmovaní sú bežné, môžu napríklad ísť zuby. To zvykne s preferenciami tuhej stravy zamávať. Do roka je aj tak dôležitejšie mliečko a príkrmy sú taká zoznamovačka sa so všetkým.

Mäso ako najlepší zdroj železa je fajn podávať aspoň 5x týždenne, 1x vajce a 1x rybu (losos, pstruh, kapor).

Vôbec nie je pravda, že by sa nemalo kombinovať mäso a zemiaky. Je to úplne legitímna forma obedného mäsovo-zeleninového príkrmu. Zemiakom sa dá všetko krásne zahustiť, tak smelo do toho.

Mäsá zavádzajte postupne pokojne ďalšie - kuracie, hovädzie, ryby, bravčové, holub, kačka, potom aj divina. Postupne naozaj všetko, smelo do toho.

Olej je naozaj vhodný do každého príkrmu, jednak to zvyšuje kalorickú nálož a jednak zlepšuje stolicu a predchádza zápche. Ghee by som ja osobne na dennej báze nepoužívala, rovnako ako maslo. Skôr na prestriedanie a spestrenie - tak aj iné oleje ako tekvicový, avokádový atď. Inak základ olivový a repkový.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička