Ako má vyzerať prikrmovanie a pitný režim 8,5 mesačného dieťaťa?

Zodpovedané
3. máj 2022

Dobrý deň,

chcem sa poradiť ohľadom stravovania nášho 8,5 mesačného dievčatka.

Dcérka je UM Sunar AR 2 a má stále tichý reflux. Prikrmujem ju od jej 4,5 mesiaca. Za tú dobu má zavedenú zeleninku. Myslím, že všetku pre jej vekovú hranicu, 5 druhov mäska, lepok, vaječný žĺtok, ovocie, červenú šošovicu, jogurt.

Príkrm jej chystám každý deň čerstvý, pridávam do neho olivový, repkový, ľanový alebo ghee maslo. Riadim sa vašimi príspevkami na IG.

Z príkrmu mi zje väčšinou len pár lyžičiek, niekedy dosiahneme hranicu 50 - 70 ml. Popri kŕmení dostáva na lyžičke vodičku. Príkrm podávam v čase kedy by mala piť UM. To dostane potom po príkrme s odstupom pól hodinky, nakoľko spapá asi ešte malo, aby to nahradilo dávku UM.

Ovocie, jogurt, kaše odmieta. Maximálne spapa dve/tri lyžičky. Niekedy zatne zúbky a ani to nie.
Príkrm jej musím robiť riedky, skôr polievkový. Z hustého ju naťahuje. Kúsky netoleruje.

Od jej 3 mesiaca odmietala UM. Každé kŕmenie bol vyslovene boj. Nikdy v tom období neplakala od hladu, mlieko nepýtala. Dva mesiace sme ju skoro výlučne kŕmili v spánku počas dňa i noci. Potom začala mlieko odmietať aj vtedy. Pediater stav neriešil ani na moje naliehanie, že 3 mesiace sú naozaj dosť dlhá doba, aby dieťa odmietalo mlieko.

Pred každým jedným kŕmením plakala a flašku pila aj 3/4 hodinu. V podstate ju ani nedopila. Podľa neho priberala, tak nebolo čo riešiť. V tom období vypila tak 1/4 z tých 150 ml/kg, no zvládli sme ju dokrmovať aspoň na tých 120 ml/kg. Doktor neriešil prečo pred každým kŕmením plače, vypľúva mlieko, vytláča flasku jazykom. A ani, čo všetko obnášalo to, aby pila a tým pádom priberala.

Akonáhle sme po polroku zmenili pediatra, nová lekárka nám zmenila pomer UM a vody (jej názor bol, že dcérka bola presýtená, nakoľko nemala iné zdravotné ťažkosti). Vždy pridávame o 30 ml vody viac na jedno kŕmenie.

Je to v poriadku?

Zmena nastala okamžite po takomto prvom kŕmení. Dcéra po 3 hodinách plakala od hladu, čo sme skutočne nezažili dlhé mesiace.

Odvtedy je to s mliekom lepšie. Dcéra si papať pýta, neplače pri kŕmení, v noci sa občas zobudí na hlad. Predtým som ju kŕmila cez deň každé 3 hodiny a v noci každé 3 - 4. Sama sa nám nezobudila, strážili sme jej príjem za 24 hodín.

Momentálne denne vypije tak 1000 -1100 ml, má 8,5 mesiaca a 8,8 kg. Pôrodná váha bola 4120 g. Viac nechce. Keď jej ponúkam vodu, tak odpije niekedy 10 - 20 ml, niekedy 2x za deň a niekedy ani to nie. Ponúkam ju častejšie, ale väčšinou sa s fľaškou len hrá.

Večer ju ukladáme spinkať okolo 20 - 21:00, skôr zaspí málokedy. Následne ju kŕmim okolo 1 v noci, ale to ju preberiem a potom ráno medzi 5 - 6 ráno.

Sama sa v noci na kŕmenie momentálne nebudí.

Mám ju nechať spinkať a dať jej UM až po zobudení, alebo ju kŕmiť v spánku?

Nakoľko sme si prešli naozaj trojmesačným neskutočným trápením sa a bojovaním o každých 10 ml tekutiny mám z toho strach.

Viem, že príkrm do roka nie je hlavná zložka stravy a je to o zoznamovaní sa. Ešte som to nevzdala a ani to neplánujem vzdať. Dúfam, že raz sa to zlomí a začne papať.

Má podľa Vás dostatočný prísun mlieka a vody k jej váhe a veku?

Začiatkom júla by sme chceli ísť na dovolenku k moru. Obavám sa toho, ako ju naučiť prijímať viac tekutiny a koľko by mala denne vypiť.
Bojím sa tepla, aby neostala náhodou dehydrovaná. Sú aj dni, kedy pije menej a či bude stačiť prísun tekutín v podobe UM.

Pokiaľ sa nám časom podarí nahradiť jednu dávku UM príkrmov, koľko tekutín je potrebné aby vypila?

Koľko by mal byť jej denný príjem a minimálny príjem tekutín?

Za Vašu odpoveď ďakujem

Dobrý deň,

super, že ste informovaná a snažíte sa pre dcérku spraviť všetko tip-top. Mrzia ma Vaše obavy a strasti, keď bola dcérka mladšia.

Osobne si myslím, že budiť ju už na kŕmenia netreba. Sama si pýta, takže nechajte jej to tak aj na noc. To, či je dcérka dehydrovaná, resp. či k tomu speje sa najlepšie odsleduje pocikanými plienkami a jej stavom neurologickým cez deň. Ak sú cez deň plienky pocikané aspoň raz za 4 hodiny (v noci môže byť samozrejme pauza dlhšia ak nebude piť mliečko) a má klasický záujem o hračky, nezdá sa Vám neobvyklá, tak je to v proiadku a príjem vody nemusíte tak úpenlivo sledovať.

Mlieka prijíma dosť. Postupne by som sa snažila dávky znižovať. Aj to môže byť jeden z faktorov prečo nezje viac príkrmu, hoci ste správne nastavená, že do roka je to zoznamovanie. Nie je cieľom zjesť xy ml na dávku, ale zoznámiť dieťa so všetkými druhmi potravín a ukazovať mu správne stravovacie návyky.

V tomto veku by jej malo stačiť do 180 ml vody denne.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička