Ako motivovať 6,5 mesačné dieťa, aby papalo?

Zodpovedané
30. dec 2021

Dobrý deň,

mám 6.5 mesačného syna, ktorý je dojčený. Z príkrmov máme zavedený zemiak, mrkvu, batat, tekvicu, petržlen, teľacie, morčacie a zajačie mäso, žĺtok a lepok. Skúšali sme z ovocia jablko, broskyňa a banán. Príkrmy mu nechutili od začiatku zavádzania.

Zje ledva dve tri lyžičky, niekedy prikrm odmieta úplne. Myslela som si, že mu bude chutit aspoň ovocie na desiatu, keďže je sladšie, ale ani to nie. Ponúkam príkrm každý deň, niekedy skúsim ponúknuť aj viackrát. Skúšala som do príkrmu aj primiešať odstriekané materské mlieko, nepomohlo ani to.

Existuje nejaký spôsob ako by som ho vedela namotivovať v papaní?

Môžem do mäsovo - zeleninového príkrmu pridať nejaké bylinky?

Ak áno, tak aké?

Ďakujem

Dobrý deň,

je to úplne normálne, že dieťa na začiatku prikrmovania príkrmy vypľúva a odmieta. Do 1. roka je prikrmovanie skôr o ochutnávaní a stále hrá veľmi dôležitú rolu mliečna zložka potravy. Vo Vašom prípade materské mlieko.

Môžete mu vyskúšať dať do ruky kúsok uvarenej zeleniny a kým sa bude s jedlom "hrať", tak mu dať zopár lyžičiek príkrmu. Zopár lyžičiek z každého príkrmu je skvelý výsledok. Naozaj to nemusí byť viac.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička