Ako pokračovať v príkrmoch 6 mesačného syna?

Zodpovedané
13. okt 2021

Dobrý deň,

rada by som sa spýtala na niekoľko vecí ohľadom prikrmovania 6 mesačného syna, ktorý má zavedených 8 druhov zeleniny, 3 druhy mäsa, žĺtok a 3 druhy ovocia. Najbližšie plánujem zavádzať lepok.

Ak by som dávala dvakrát do týždňa namiesto mäsa žĺtok, má to byť 2x polovica žĺtka, alebo môžem dať 2x celé žĺtko?

Kedy môžem zaviesť aj bielok?

Koľko vajec týždenne by po zavedení bielka malo dieťa jesť?

Aké ovocie dávať mimo sezóny?

Zatiaľ som dala jablko, hrušku a banán. Teraz sú v podstate z nášho ovocia už iba jablká a hrušky.

Akým ovocím pokračovať?

Môže dieťa jesť domáce jablká aj každý deň, či je nevyhnutné ich striedať?

Môžem zaviesť lepok aj vo forme pridania cestovín do príkrmu (napr. špaldové cestoviny)?

Má byť po zavedení obeda a desiaty ako ďalší krok zavedená večera?

Treba striedať večerné lepkové/bezlepkové?

Ak áno, tak aké?

Treba striedať aj zdroj lepku (jačmeň, špalda atď)?

Ak áno, tak ako často?

Je nevyhnutné dávať na večeru kašu?

Môže mať dieťa namiesto kaše napr. zeleninový príkrm?

Čo dávať na olovrant?

V nejakej odpovedi som čítala, že nie ovocie, lebo by ho bolo spolu s desiatou veľa.

Čo a kedy je teda vhodné dať na olovrant?

Bolo by ovocie vhodné do večernej kaše?

Syn počas dňa pije 3x240 ml UM (ráno, poobede a večer). V noci spí. Vodu mu ponúkam, no zatiaľ vypije max 20 ml.

Koľko by mal vypiť vody, alebo mu stačí zatiaľ UM?

Je potrebné po zavedení večere dať aj UM, alebo by stačila večera + voda?

Koľko by tej vody malo byt?

Ďakujem

Dobrý deň,

namiesto mäsa dajte 1x vajce a 1x strukovinu. Nezabúdajte 1x v týždni dávať aj rybu. Bielko už môžete za mesiac zaviesť. Potom dieťa má zjesť 1 vajce na obed za týždeň a v iný ako tento deň môžete vajce použiť do receptu, ak máte (muffin/placka/lievance). Takže 2 vajcia za týždeň sú ok.

Na začiatok je výborné, že ste dávali sezónne ovocie. Teraz treba pokračovať všetkými, ktoré sú v obchodoch - hrozno, slivka, marhuľa, malina, čučoriedka, mandarínka, pomaranč, kiwi, ananás.
Je žiadúce, aby do roka ochutnala všetky druhy ovocia, ktoré jej chcete dávať a samozrejme potom môžete dávať tie, ktoré máte doma slovenské a chutia jej.

Lepok môžete zaviesť aj ako cestoviny, ale nech sú bezvaječné kým nemáte zavedené celé vajce. Potom môžete prejsť na večere, napríklad vo forme kaší - môžu byť lepkové ale aj bezlepkové. Ak lepkové, tak je vhodné striedať, aby mala zastúpenie rôznych obilnín, nie stále iba pšenicu a ovos. Pokojne však môžete na večeru dávať aj zeleninovú polievku a obilniny dávať v inej forme na olovrant (upečiete muffin s banánom a vločkami alebo tak). Na olovrant môžete aj jogurt, samotnú zeleninu do ruky, rožtek s lučinou.

Ovocia by malo byť do roka max 100 gramov, kvôli obsahu vlákniny. Ale ak dáte iba na ochutenie do kaše, tak to pokojne, veď tam nedáte celý banán či jablko.

Vody by postupne mal piť do 200ml denne. Učí sa tak dôležitému pitnému režimu, ale je to tiež proces. Je prirodzené, že to nejde hneď.

Väčšina detí pred spánkami mlieko vyžaduje, aj keď nie nutrične tak asociatívne. Takže teoreticky by mu mohla stačiť kaša a voda ale prakticky asi nie. Je to od prípadu k prípadu.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička