Ako pomôcť dvojročnej dcérke, ktorá nechce kakať do nočníka a potom má tvrdú stolicu?

Zodpovedané
6. feb 2022

Dobrý deň,

moja dcérka má 2 roky a začala sama chodiť na nočník. Začala však mať problém s kakaním. Je to ako keby sa bála vykakať do nočníka. Aj u návštevy prestala kakať a zadržiavala to celý čas. Dôsledkom toho začala mať problém s tvrdou stolicou. Kakanie každý tretí deň na 5x po malých bobkoch.

Dávam jej stále piť, užíva probiotiká, vlákninu, má aktivitu. Dávam jej aj slivky.

Ako jej môžem pomôcť?

Ďakujem

Dobrý deň,

vysvetlite si, že sa kakať nemusí báť a pravidelnosťou sa stratí aj bolesť. Nateraz môžete skúsiť nasadiť prípravok na zmäkčenie stolice typu Dulcosoft.

Dcérku na nočník nenúťte. Skúste napríklad záchod, alebo ju nechajte nech sa vykaká aj na zem. Dôležité je, aby nezadržiavala, nakoľko to spôsobuje tvrdnutie stolice a následnú bolestivosť, čo je ako iste viete, zacyklený kruh.

Podporte ju v pití tekutín. S vlákninou to zasa netreba preháňať. Treba potom piť oveľa viac, aby mala efekt aký chceme, aby mala.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička