Ako postupovať, keď 10 mesačné dieťa odmieta jedlo?

Zodpovedané
2. nov 2021

Dobrý deň,

10 mesačná dcérka je dojčená - odsávam svoje mlieko a dávam cez fľašku. V noci sa dojčí. Od rána do večera vypije 600 ml materského mlieka. Koľko vypije v noci netuším, lebo to sa dojčí. Dojčí sa cca 2x a ráno sa ešte nadojčí, keď vstane.

Cez deň mi odmieta skoro všetku stravu. Zje maximálne 2 - 3 lyžičky jogurtu, výživy, suchý rohlík alebo suchú ryžu. Vodu a čaj odmieta úplne.

Nemôže byť prejedená z materského mlieka?

Mám jej dávať menej mlieka?

Koľko mlieka by mala vypiť?

Ďakujem

Dobrý deň,

do roka sú príkrmy iba dodatok k mliečku. U dojčených detí v podstate neexistuje merítko koľko by mali vypiť. Vypijú si toľko, koľko sa im žiada.

Je však potrebné dodržiavať nejaké rozumné časy na kŕmenie. Teda príkrmy dávať aspoň 3 hodiny od posledného dojčenia, aby žalúdok bol prázdny a dcérka mala chuť jesť. Zároveň by mala byť vyspatá, nemala by byť nervózna. Po ponúknutí príkrmu hneď nedojčiť, ale počkať aspoň 30 minút, aby chápala, že príkrm má byť riadne "jedlo".

Dieťa sa učí tomu, že je prikrmované. Stále hrá prím dojčenie. Treba skúšať, najmä mäsovo-zeleninové príkrmy. Ak zje 3 lyžičky to už je pekné. Je to dôležité, aby mala kvalitný zdroj železa. A kúpte kaše od Nestlé. Tam je veľa železa, možno by jej na večeru chutili.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička