Ako postupovať, keď 17 mesačná dcérka odmieta akékoľvek jedlo okrem umelého mlieka?

Zodpovedané
18. feb 2022

Dobrý deň,

moja 17 mesačná dcéra bola od začiatku veľký papkáč. Cca od 8. mesiaca začala papať menej a menej. Doktorka povedala, že je to v poriadku. Vraj to je len obdobie - pravdepodobne zuby.

Stav sa však zhoršoval. Začala vynechávať raňajky a aj večere. Zjedla len 1x denne obed, prípadne ovocnú kapsičku. Inak stále len UM.

Teraz však odmieta akékoľvek jedlo v akúkoľvek hodinu v priebehu celého dňa. Ak niečo zje, tak za celý týždeň je to asi 2x vývar, 1x cestoviny s lučinou, 1x suchý rohlík a kukuričné chrumky.

Snažím sa jej variť každý deň, ale nemá to úspech. Každý deň jej krájam ovocie do misky, ktorú má celý deň k dispozícii. Problém je, že ničoho sa nedotkne.

Ak jej niečo aj začne chutiť, napríklad mliečne kaše, tak po pár dňoch je tomu koniec. Mám strach, že to bude mať následky v podobe zlého krvného obrazu alebo problém vo vývoji.

Namiesto všetkého riadneho jedla si pýta umelé mlieko. Za 24 hodín dokáže vypiť cca 1300 - 1500 ml. Skúšala som jej nedať umelé mlieko, aby mala trošku hlad. Bez úspechu. Keď jej nedám mlieko, tak je hladná a plače, ale jesť nebude. Trvá to už dva mesiace a pediatrička v tom problém nevidí.

Čo mi odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

osobne vidím problém v tom mliečku. Keď vypije toľko mlieka, tak má bruško plné a nepotrebuje jesť tuhú stravu, ktorú jej pripravujete.

Chcelo by to postupné jemné úpravy dávok mlieka. Postupne znižovať. Dajme tomu nedať 180 ml do fľašky ale 160. O pár dní znížiť na 140 ml. Naozaj postupne ísť na to, aby to dcérka nepostrehla a postupne to išlo do menšej miery - ideálne okolo 500 ml denne mliečka.

Poznám veľmi dobrú (platenú) výživovú poradkyňu - mail: petrakuratko@gmail.com.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička