Ako postupovať, keď 6 mesačný syn odmieta príkrmy?

Zodpovedané
30. dec 2021

Dobrý deň,

už 2 týždne sa snažím prikrmovať 6 mesačného dojčeného syna. Akonáhle ho idem kŕmiť a idem s lyžičkou k ústam, tak úplne zavrie ústa a nechce otvoriť. Občas to nejak uhrám s hračkou a čo to do neho dostanem, ale nechcem ho nútiť.

Skúšala som aj väčší uvarený kúsok len tak mu dať, aby žužlal. Občas to spapá, ale niekedy vôbec neotvorí ústa a začne plakať.

Mám počkať ešte tyždeň - dva a skúsiť znova?

Alebo normálne pokračovať a ponúkať?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

dobrý postup je presne taký, aký ste intuitívne zvolili. Dať do ruky uvarený kúsok zeleniny a popri tom skúšať kŕmiť - nie nasilu, nie cez plač.

Takýto stav je bežný u veľa detí pri začatí prikrmovania (aj s trvaním niekoľko mesiacov). Príkrmy treba brať ako zoznamovanie sa s jedlom a ochutnávanie. Stále gro v strave hrá mlieko, takže netreba byť nešťastná a zúfať.

Čakať nie je na mieste, dávajte príkrmy s trpezlivosťou. Ono sa to raz zlomí.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička