Ako postupovať, keď 7-mesačný syn odmieta mäsovo-zeleninové príkrmy?

Zodpovedané
27. aug 2022

Dobrý deň,

môj 7-mesačný syn odmieta mäsovo-zeleninové príkrmy. Najprv krásne papal zeleninku, potom mäsko - morčacie, králičie, teľacie, tuniaka aj žĺtok. Ku všetkému som zakaždým pridala olivový olej.

Po zavedení kaše a ovocných príkrmov začal masové odmietať. Zje s plačom tri lyžičky a koniec. Dnes som mu do mäsového príkrmu dala trošku trstinového cukru a všetko krásne zjedol.

Viem, že cukru sa treba vyhýbať, ale keď takto prijme bielkoviny z mäsa, ktoré odmietaním nedostáva, nie je to lepšie?

Pije len čistú prevarenú vodu, alebo nesladený čaj, čiže k cukru sa nedostáva cez granulované čaje.

Môžem takto pokračovať?

Ak nie, čo navrhujete?

Stále len pripravovať príkrmy a trápiť jeho aj seba a vyhadzovať jedlo má teda nenapĺňa.

Ďakujem

Dobrý deň,

nie nie je to lepšie. Pokiaľ dieťa prospieva, priberá, tak takéto "skratky" vedú zbytočne k nesprávnym celoživotným návykom. Tuhá strava je niečo nové, niečo, čo bude dieťa jesť následne 80rokov svojho života.

Nemusí hneď všetko spapať v prvé mesiace ochutnávania. 3 lyžičky príkrmu znejú ako bežný štandard mnohých detí. Ako som písala vyššie - ak dieťa klinicky spokojné a prospieva, nie je potrebné to riešiť (aj keď viem, aké frustrujúce to môže pre matku byť 🙏).

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička