Ako postupovať, keď 8 mesačné dieťatko odmieta príkrmy?

Zodpovedané
30. mar 2022

Dobrý deň,

dcéra má 8 mesiacov a príkrmy sme začali dávať od ukončeného 6. mesiaca, keďže bola plné dojčená.
Sledujem Vás na Instagrame a s príkrmami som postupovala cca ako píšete, zelenina, mäsko, lepok, ovocie.

Dcéra spočiatku papala celkom pekne. Zjedla zopár lyžičiek, mala záujem o jedlo. Postupne to išlo však dolu vodou a teraz nechce jesť nič, iba sa dojčiť. Maximálne obhrýzať banán, jablko, rožok a pod. Občas zje ovsenú kašu.

Posledný mesiac bola chorá (šiesta choroba + v krátkom čase koróna vírus) + jej išiel druhý zub. Neviem, či to má súvislosť, mám pocit, že v tomto čase sa rapídne zhoršil nezáujem o jedlo, neviem do nej nič dostať. Keď vidí lyžičku, tak ani ústa nechce otvoriť a skončí to plačom, po čom sa už samozrejme nesnažím, aby som ju neznechutila. Nakoniec to skončí tak, že ju nadojčím.

Mám obmedziť dojčenie?

Mám skúsiť jej dávať riedke príkrmy z fľaše?

Od začiatku ju dojčím na požiadanie, v noci sa dojči niekoľkokrát, je dosť závislá, pretože aj cez deň zaspáva na prsníku.
Dcéra sa narodila s nízkou pôrodnou hmotnosťou, vážila 2 470 g a merala 44 cm. Teraz má cca 7 300 g. Prvé 2 mesiace bola dokrmovana aj z fľaše mojím odstriekaným mliekom, potom sme prešli výlučne na dojčenie.

Má reflux, myslím, že ju ešte stále trápi skrytý reflux. Nemôže sa jej odgrgnúť, býva nervózna a potom plačlivá.

Som už z toho celkom zúfalá a obávam sa, že nebude prospievať a budú jej chýbať vitamíny.

Ďakujem

Dobrý deň,

bohužiaľ je úplne typické, že dieťa pri a po prekonaní ochorenia stráca záujem o jedlo a úplne sa na dojčenie. Ako forma upokojenia, ale aj kalorického prijmu je to pomerne ľahko vysvetliteľné.

Dcérka prospieva krásne, váhu má skvelú. Nemusíte sa báť. Berte to naozaj tak, že do roka ide o ochutnávanie všetkého možného pri dojčení sa. Ak by však bývala unavená, mala výraznejšie kruhy pod očkami či bledú pokožku, mohlo by ísť o prejav anémie. Ten sa dá zistiť iba odberom krvi u všeobecného lekára.

Ak má rada kaše, tak niektoré detské ochutené sú obohatené o železo. Môžete skúsiť: Detská obilno-mliečna kaša krupicová s ovocím Good Night od Nutrilonu.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička