Ako postupovať pri odmietaní mlieka 6 mesačným dieťatkom?

Zodpovedané
21. júl 2021

Dobrý deň,

mám 6,5 mesačnú dcéru, ktorá je na UM (čiastočne som aj kojila, teraz už len uplne minimálne v noci). Od ukončeného 4. mesiaca ju prikrmujem. Odkedy však ochutnala príkrmy, tak odmieta mlieko. Skúšala som jej dať aj iné UM, ale výsledok rovnaký. Vody pije dosť.

Keďže niečo madam jesť musí, tak momentálne fungujeme systémom:
ráno mlieko (max. 60 ml vypije)
doobeda ovocie
obed zelenina + mäso/žĺtko
poobede mlieko, cucne 30 max, ale ked ponúknem ovocie, alebo zeleninu tak to zlupne ako nič.

Večer má kašu urobenú do UM ( vtedy s UM nemá absolútny problém a zje aj cez 200 ml)
pred spaním opäť mlieko max 100 ml, má však aj lepšie dni a dá aj 150 ml.
V noci sa zobudí 2x a vypije tak po 60 ml.

Koľko maximálne mlieka by malo vypiť 6 mesačné dieťa?

Je toto pre ňu postačujúce?

Je pravda, že dieťa by malo zjesť maximálne 100 gramov ovocia denne?

Ak je to pravda, čím nahradiť olovrant?

Ďakujem

Dobrý deň,

áno, viac ovocia by dieťa do roka na dennej báze jesť nemuselo. Je to kvôli vysokému obsahu vlákniny, ktorá je v tomto prípade ešte kontraproduktívna.

Čo sa týka problému s mliekom, poznám viaceré takéto detičky. Neviem čím to je. Skúsiť treba dávať mlieko z inej fľaše / nádoby /striekačky (môže ísť o fázu, že jej nevyhovuje daná fľaša).

Okrem toho zaraďte bežný 3 a viac % (nie smotanový) biely jogurt s probitoickou kultúrou a ten dávajte na olovrant. 1 jogurt je ako 150 ml mlieka, takže to nahradí mliečnu dávku.

Po začatí prikrmovania už nie je nejaký limit, aký má dieťa vypiť mliečka.. ideálne aspoň okolo 500 ml. Ak však nahradíte mlieko mliečnymi produktami ako sú jogurt, mliečna kaša, neskôr syr, mozarella, lučina detská, tak jej určite vápnik ani vitamín D chýbať nebudú.

Za pokus ešte je vrátiť sa k jednotkovému UM. Hoci by mala piť dvojkové, možno jej to jednotkové proste viac šmakuje.

No a čo sa týka olovrantu: zelenina + pečivo, zeleninový muffin, jogurt, zeleninová placka z trúby s vajcom (aby bol už zaradený aj bielok, alebo dajte zatiaľ iba žĺtok na zahustenie).
Neviem či máte IG, celkom pekné inšpirácie na detské pokrmy sú na profile nutrimamma.cz

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička