Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Ako postupovať v zavádzaní príkrmov u 7 mesačného?

Zodpovedané
13. okt 2021

Dobrý deň,

môj 7 mesačný syn bol pred príkrmami plne dojčený. Postupne sme zaviedli obed a aj olovrant v podobe normálnej stravy.

Na obed má zeleninu, mäso, bezvaječné cestoviny po kúskoch. Na olovrant väčšinou nejaké ovocie. Prejavoval veľký záujem o jedlo, tak sme začali s odobrením nášho pediatra s príkrmami ešte pred šiestym mesiacom. Viem, že najprv sa zvykne zaviesť desiata, ale nám to nejako takto prirodzene vyšlo a vyhovuje to aj mne aj synovi.

Počas dňa sa ešte aj dvakrát dojčí - pred spánkami okolo deviatej doobeda a okolo tretej poobede.

Ako ďalej pokračovať v zavádzaní príkrmov?

Je v pohode, keď po obede, čo je približne o pol jednej až jednej už okolo tej tretej postupne odmieta dojčenie?

Večer, v noci a aj ráno sa normálne napapá môjho mliečka. Cez deň ho nenútim. Vždy ponúknem prsník, ale keď vidím, že sa len hnevá a otáča sa, tak je mi jasné, že nemá záujem.

Ďakujem

Dobrý deň,

je úplne v poriadku, že ste išli na olovrant. Naopak, robí to tak veľa mamičiek, lebo to sedí do časového harmonogramu lepšie.

Je pomerne normálne, že už sa nedožaduje toľkému dojčeniu cez deň. Veď sa dojčí aj v noci, má mliečka dosť, nebojte nič. Sledujete a vyhodnocujete jeho správanie správne. Ste krásne vnímavá, to je fajn.

Teraz by ste mohli zaviesť lepok a ísť na kaše na večer a možno tým pádom presunúť olovrant na desiatu. Vlastne pardon, máte už lepok zavedený, lebo máte cestoviny. Tak pokojne kúpte nejakú kašu nemliečnu bez príchute a buď si do nej odstrieknite Vaše mliečko na chuť, alebo dajte iba takú. Prípadne s troškou struhnutého jabĺčka, banána - nie plná dávka iba tak na chuť, ak by nechcel takú bez chuti (je podľa mňa lepšie ich ochucovať doma ako kupovať ochutené).

No a potom dáte ďalšie druhy mäska, žĺtok, potom bielok, jogurt, orechy, do roka postupne už skoro všetko čo v kuchyni používate (nie huby, údeniny, korbáče, bryndza, med, cukor, soľ, korenie, konzervy).


Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička