Ako riešiť problémové stravovanie 21 mesačnej dcérky?

Zodpovedané
18. júl 2021

Dobrý deň,

chcela by som sa poradiť ohľadom stravovania mojej 20,5 mesačnej dcérky. Papala ukážkovo, ale ako jej začali rásť stoličky a očné zuby v 18. mesiaci, tak je to katastrofa.

Nič nechce, nič jej nechutí. Nechutí jej ani jej najobľúbenejšie jedlo. Ani vodu nechce piť. Našťastie je ešte dojčená.

Skúšam všetko - vymenila som jej detský riad za dospelácky - pomohlo len na chvíľu. Pustím rozprávku - pomôže len výnimočne. Ráno zje ledva polku jogurtu/výživy. Obloženého rohlíku a chleba sa ani nedotkne.

Najradšej má zeleninovú polievku alebo vývar a na večeru kašu. Ovocie do nej ledva dostanem, max. melón. Piškóty nechce, chrumky nechce, zemiaky a ani mäso. Nepáči sa jej konzistencia, farba. Keď vidí druhých jesť, tak si pýta a od všetkých ochutná. Ale len mravčie kúsance. Stolujeme spolu a ani to nepomáha.

Má aj dosť suché plienky. Od rána 08 - 09:00 do 15:00 má ledva 2x cvrknuté, lebo teraz sa aj viac spotí. Je dojcená na požiadanie a na prsníku je veľmi často. Veľakrát len dudluje.

Stolicu má každé 3 - 4 dni, predtým denne aj 2x. Podľa tabuliek má normálnu výšku a aj váhu (84 cm a 10,8 kg). V roku mala 9,7 kg.

Je normálne pribrať za 8 - 9 mesiacov ledva 1 kg?

Mám riešiť prípravky na chuť do jedla?

Svokra mi hovorila, že muž tiež nič nejedol dlhé roky a ani jeho sestra. Švagrinej dcéra to isté.

Čo nám odporúčate?

Ďakujem

Dobrý deň,

môžete skúsiť Pediakids ale nemám s tým úplne smerodajnú skúsenosť. Pribratie 1 kg za toto obdobie je ešte v rámci normy. Treba hodnotiť vzhľadom k tomu aká je aktívna a ako sa inak vyvíja.

Viem, že je to pre Vás asi frustrujúce ale ono sa to raz rozbehne. Ak je dcérka spokojné dieťa, nejaví známky anémie (únava, bledé spojivky, kruhy pod očami, problémy so spánkom), tak by som to nesilila. Možno ešte kúpiť nejaký multivitamínový prípravok.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička