Ako správne postupovať pri prikrmovaní 6-mesačného dieťatka?

Zodpovedané
22. júl 2022

Dobrý deň,

mám 6-mesačnú dcéru, ktorú prikrmujem od 5. mesiaca. Na obed papá mäsovo-zeleninový príkrm. Už sme zaviedli aj lepok. Rada by som sa poradila ohľadom obilných kaší.

Treba každý jeden druh zavádzať tri dni?

Nevadí pri zavádzaní, že ich budem podávať večer (pri prípadnej alergickej reakcii)?

Môžem ich pripravovať aj v materskom mlieku?

Ako na to?

Mám zohriať mliečko vo vodnom kúpeli a následne rozmiešať instantnú kašu?

Ďalej by som sa chcela spýtať na ovocie, keďže teraz máme sezónu.

Môžem začať aj menej tradične – slivkami, riglotami?

Môžem dať aj melón?

Treba ho naparovať?

A čo kukurica, keďže je tiež teraz sezóna?

Je vhodná po uvarení do mäsovo-zeleninového obeda?

Zatiaľ jej pridávam do príkrmu repkový a olivový olej na striedačku.

Mohla by som aj maslo ghí, aj keď som ešte nezavádzala BKM?

Kedy zaviesť žĺtok?

Dcérka mala atopický ekzém, posledné 2 mesiace má čistú kožu bez ekzému.

Ďakujem

Dobrý deň,

pri ovocí pokojne môžete ponúkať aj sezónne kusy - slivky a ringloty naparené a mixnuté. Melón pokojne nemixovaný. Rovnako tak môžete podať kukuricu.

Maslo ghí môžete aj pred úplnym zaradením BKM. Žĺtok zaveďte po pár druhoch mäska - teda predpokladám, že už aj.

Čo sa týka kaší: Ak už je zavedený lepok, nemusíte skúšať ďalšie lepkové alternatívy 3 dni, ale iba klasicky dávať. Na obilniny mimo lepku celkovo nezvyknú byť reakcie, ale ostatné by som predsa skúšala zaradiť najprv v obednom príkrme - ryža, cirok, špalda.

Môžete mliečko zohriať a do neho nasypať kašu. Prípadne rozrobiť klasicky vo vode a po vyhcladnutí odstriekať mlieko "na chuť". Teda nie z plnej dávky mlieka, iba tak "troška".

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička