Ako správne prikrmovať dieťa od 5. mesiaca do jedného roka?

Zodpovedané
21. jún 2022

Dobrý deň,

chcela by som Vás poprosiť o rozpísanie stravy podľa mesiacov do jedného roka. A to z dôvodu, aby som vedela zaviesť všetko potrebné.

Som prvorodička a vôbec neviem ako pokračovať. 5-mesačný syn má zavedených 5 druhov zeleniny (mrkva, zemiak, cuketa, tekvica, brokolica). To sme dávali namiesto obedu koľko spapal a nakoniec dokrmili mliečkom.

Ako mám ďalej pokračovať do jedného roku?

Kedy môžem dať olovrant, desiatu a večeru?

Pediatričku máme takú postaršiu a vy mi prídete lepšia odborníčka.

Ďakujem

Dobrý deň,

po zaradení zeleniny môžete prejsť na zaradenie mäska ako kvalitného zdroja železa do obedného príkrmu. Tiež by som zaradila cca 5 druhov (teľacie, morčacie, kuracie, králik a pokojne aj ryba - napr. losos, či pstruh).

Potom môžete zaviesť obilniny a tým pádom večerné kaše (cirok, ryža, pšenica, špalda, pohánka). To ste cca 3-4 od začiatku prikrmovania.

Potom začať zaraďovať ovocie na desiatu (vždy najprv tepelne upraviť, 3 dni po sebe, po tolerancii už môže aj surové alebo uvarené kúsky do ruky). Všetky druhy môžete - aj jahody, aj maliny, aj bobule. Ideálne využiť letnú sezónu. Aj teraz si napr. zamrazte jahody ak máte dobré zo záhrady).

Niekde medzitým zaradiť aj vajce - žltok, bielok, ostatné druhy rýb. CCa okolo 8. - 9. mesiaca môžete zaradiť jogurt 3,/5% biely ako bielkovinu kravského mlieka. Potom už môžete dávať mliečne kaše, sporadicky tvrdý syr, mozarela, cottage. Potom môžete orechové maslá. Do roka by dieťa malo ochutnať takmer všetko. Výnimku tvoria hríby - tie nedávať aj do 5 rokov, med (po roku môžete), veci ako údeniny, slané veci, celkovo nie soľ, cukor...

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička