Ako začať prikrmovať 4,5 mesačné dieťa?

Zodpovedané
5. apr 2022

Dobrý deň,

pediatrička nám odporučila začať prikrmovať cca od 4,5 mesiaca. Na poradni som si neuvedomila, že ďalšiu nám dala až v termíne, kedy bude mala na príkrmoch cca 3 týždne.

Začneme zeleninou na obed. Postup zavádzania napr. cuketa, mrkva, zemiak, brokolica, sladký zemiak, kaleráb. Následne 1 druh mäsa, potom opäť ďalšie druhy zeleniny a ďalej mäso atď.

Je to takto správne?

Má sa zavádzať tak, že prvý deň jedna lyžička, druhý deň dve, tretí 4, piaty 8, šiesty 16?

A potom nový druh. Nie je mi celkom jasné ako postupovať pri ďalšom (druhom, treťom) druhu zeleniny.

Ak už z predošlej zeleniny zje 16 lyžičiek, mám jej z ďalšieho dať len jednu lyžičku?

Alebo jednu lyžičku novej zeleniny a zvyšok tej, ktorú už pozná?

Nechcela by som jej to rovno zmiešať, aby sa zoznámila s novou chuťou osobitne.

Ak napr. na ten 5. deň zje už tých 16 lyžičiek, tak jej mám dať do toho aj olej?

Po jedle zeleninového príkrmu mám dať vodičku a až tak mlieko?

Dcéra je aj kojená, ale po každom kojení aj dokrmovaná UM. Tak to mám spraviť aj po príkrme, zelenina, za tým voda, za tým nakojiť a ak ešte bude chcieť za tým UM?

Nebude to premixovane veľmi v brušku?

Ďakujem

Dobrý deň,

začnete zeleninkou, ako ste napísali. Keď zavediete už 2 druhy napr. zemiak a mrkvu, tak už môžete ďalšie druhy dávať do kombinácie. Ak pôjdete zavádzať cuketu, môžete ju napariť spolu so zemiakom a pomixovať spolu a tak podať. Samozrejme nezabúdať pridať kvalitný olej (olivový, alebo repkový naor). Po zavedení 5 druhov zeleniny vyskúšajte mäsko - ale nie jeden druh ale 3. Všetko vždy 3 dni po sebe.

Pri úplnom začiatku dajte iba 2 - 3 lyžičky, postupne zvyšujte. Neriešte však množstvo lyžičiek, lebo sa z toho zbláznite. Uvidíte koľko bude chcieť. Či 2 alebo 10, to je jedno. Ide o to, aby jedlo ochutnávala a zoznamovala sa s novými druhmi potravín. To je to, čo je dôležité. Nie to koľko toho spapká.

Vodičku podávajte buď priamo s príkrmom (lyžička príkrmu, lyžička vody), alebo jej dajte napiť po prikrmovaní. To už uvidíte. Ale vodu treba pri prikrmovaní už zaviesť, aby ju nezapekalo. Po kŕmení skúste vždy nechať aspoň 30 minútový rozostup medzi mliekom, aby si uvedomila, že ide o kŕmenie a potom ide o mlieko.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička