Ako zavádzať príkrmy 5,5 mesačnému synovi?

Zodpovedané
19. okt 2021

Dobrý deň,

synček má 5,5 mesiaca, zavádzam mu príkrmy, no akosi sa neviem pohnúť ďalej. Má zavedenú zeleninu, mäsko, žĺtok, ovocie, už mal aj bezvaječnú cestovinu. Po kŕmení pijeme vodičku po troške.

Jeho stravovanie posledné dni vyzerá nasledovne:
6:00 mliečko
9:00 ovocie
12:30 príkrm
16:00 mliečko
18:00 ovocie
19:30 mliečko

Koľko gramov ovocia dávať synovi na desiatu?

Môže mať ovocie na desiatu a aj na predvečeru?

Akú kašu ponúknuť doobeda a akú podvečer?

V akom čase podávať kašu, keď je dieťatko naučené zaspávať s mliečkom?

Kedy nahradiť mliečko príkrmami v plnej miere?

Keď syn vypije 180 až 200 ml mliečka, má mať rovnakú hodnotu aj príkrm?

Čím dopĺňať synčekovi železo okrem mäska a žĺtka v jeho veku?

Koľko žĺtka mu môžem dať na porciu zeleninového príkrmu v objeme 170 gramov?

Stačí iba spôsob úpravy parou, alebo mu treba podávať aj polievky, pečené/ dusené jedlo?

Aké menu môžem podávať synčekovi na Vianoce, keď bude mať 7,5 mesiaca?

Ďakujem za odpoveď

Dobrý deň,

ovocie by do roka malo mať okolo 100 gramov. Nie viac, kvôli vláknine. Ak Vám to vyjde dokopy aj na desiatu aj na olovrant, tak je to v poriadku. Večer by som už zaradila kašu, či už prvú bezlepkovú ryžovú, alebo lepkové. Kaše sprvu kupujte bez príchutí a dochucujte buď mliečkom, neskôr ak by synčekovi nechutili, tak troškou ovocia, ale deťom chutia aj kaše bez príchutí (iba my dospeláci si myslíme, že nie).

Mliečko sa nahrádza jedlami iba postupne. Nie je cieľom tak spraviť hneď. Mali by ste však po cca mesiaci vidieť nejaké znižovanie množstva, nemusí byť vyslovene vynechanie celej dávky, to príde postupne, samo.

To aký veľký bude príkrm je čisto na synčekovi a jeho chuti, vôbec by som ho nevážila, robila skôr od oka, je to zbytočný stres pre mamičky.

Ak už má zavedené žĺtko bez reakcie môžete dávať celé do zeleninového príkrmu 1x týždenne. Je zdrojom železa, rovnako ako strukoviny (začať červenou šošovicou, potom hrach, šošovica). Najlepším zdrojom je však mäso - to dávajte 5x do týždňa.

Polievočky môžete robiť aj parením, len necháte viacej vody. V tomto veku však dieťatku väčšinou stačí jedno obedné jedlo, vo forme mäsovo-zeleninového príkrmu. Väčšinou až po roku detičky prejdú aj na polievku aj na druhé jedlo.

Dieťatko do roka má svoje vlastné stravovanie, nie rodinné, takže aj na Vianoce klasicky mäsovo-zeleninový príkrm. Ryby detičky už môžu. Do roka však nepodávame deťom solené jedlo, rodinnú stravu, ale varíme im osobitne, bez dochucovania.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička