Ako zavádzať príkrmy pri ekzéme?

Zodpovedané
25. mar 2022

Dobrý deň,

pred mesiacom som začala synovi zavádzať príkrmy v 4,5 mesiaci. Najprv 3 dni cuketu. Potom batat, po ktorom sa druhý deň vyhádzal. Na krku, tvári, chrbte a ramenách mal červené fľaky. Potom som mu dala zemiak, tekvicu, brokolicu. Po mrkve som mala pocit, že ekzém bol červenší, tak som ju vyradila. Ďalej nasledovalo teľacie a králičie mäso.

Nemala som pocit, že sa ekzém zhoršuje, ale po pár dňoch, aj keď som mu dala už zavedené potraviny, tak ho mal na brušku rozšírený. Pred začatím prikrmovania takýto problém nemal.

Doktorka mu predpísala Fenistil a masť s kyselinou mliečnou. To ani po 4 týždňoch nepomohlo. Skúsila som vynechať aj na 3 dni príkrmy a nezdalo sa mi, že by sa to zlepšovalo.

Ako mám zavádzať potraviny?

Čo ešte mám sledovať?

Fľak sú viac červené a v poslednej dobe má aj okolie očí jemne červenkasté. Syn mával koliky, už je to ok a dávam mu BioGaiu. Teraz pri príkrmoch sa sem tam stane, že ho trochu bolí aj bruško.

Mám zmeniť probiotiká?

Ďakujem

Dobrý deň,

zmeňte BioGaiu za Probiofix imun - dlhodobo. Potraviny pri ekzéme zavádzajte klasicky ďalej. Mierne zhoršenia takéhoto typu sú bohužiaľ časté a často sa nedá presne určiť na akú potravinu, keďže reakcia môže ísť neskôr.

V zavádzaní potravín postupujte klasicky ďalej. Potencionálne alergény ako orechy, lepok, bielko, citrusy zavádzajte po dohovore s pediatrom - ako uvoľňovače histamínu môžu spôsobovať zhoršenie ekzému, a preto sa niekedy volí skôr zavedenie po roku - závisí od prípadu k prípadu.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička