Aký je postup pri nahrádzaní mlieka jedlom?

Zodpovedané
6. aug 2021

Dobrý deň,

o pár týždňov bude mať syn 4 mesiace a budeme zavádzať príkrmy. Momentálne kombinujeme materské a umelé mlieko.

Ako postupovať pri zavádzaní príkrmov?

Mám v prvom mesiaci dávať príkrm ako náhradu obedného mliečka?

Do ktorého mesiaca postačí dieťaťu len 1 nemliečny príkrm?

Kedy začať nahrádzať a ponúkať dieťatku potravinové príkrmy na raňajky, olovrant, desiatu i večeru?

Je to určené na mesiace?

Ďakujem

Dobrý deň,

orientačne sa dá o všetkom povedať, že v akom mesiaci. Ale je to čisto orientačné podľa toho, kedy začínate prikrmovať, aký bude synček jedák, akým tempom si pôjde. Takže všetko iba orientačné. Nič nie je tabuľkovo presné, pretože každé dieťatko je iné.

Prikrmovať je ideálne začať obedom. Nemusí sa hneď nahrádzať porcia mlieko. Ideálne by bolo, aby ste však dospeli k tomu, že pri prikrmovaní budete nahrádzať UM a zostane synček okrem toho už iba dojčený. Po obednom príkrme mu pokojne dajte prsník pred spánkom, vôbec ho v tomto neobmedzujte.

Zopár článkov o zavádzaní som napísala tu prečítakte si : https://www.modrykonik.sk/blog/pediatricka_denjas/

Na obed sprvoti zaradíte postupne 5 druhov zeleniny, potom prejdete na mäsom potom lepok. Keď bude zaradený lepok (to je cca 5 - 6 týždňov od začiatku) môžete začať dávať večernú kašičku. Ak by bol synček však hladný už skôr, tak pokojne aj skôr nejakú bezlepkovú prvú kašičku. Potom pridáte desiatu (2 - 3 mesiace od začiatku). To budete zavádzať rôzne druhy ovocia a potom olovrant - nejaká zelenina, pečivko, jogurt. Raňajky zvyčajne deti chcú najneskôr (klasicky okolo 10. - 11. mesiaca).

To akým tempom pôjdete je však extrémne individuálne a preto sa ťažko dopredu čosi radí.

Ako som písala vo Vašom prípade by bolo ideálne, keby prestanete prikrmovať UM, ale dieťa je iba dojčené pri tuhých príkrmoch. Avšak neviem koľko dojčíte atď takže to teoretizovanie taktiež.

Dojčenie potom koľko bude vyžadovať. Sú deti, ktoré vyžadujú napr pred spánkami iba, ale aj také ktoré chcú stále 5 - 6x denne. Všetko je normálne, čo Vám a dieťatku bude vyhovovať a dieťatko bude spokojné.

Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička