Používame cookies. Viac informácií tu.
Zavri

Aký má byť pitný režim dieťaťa po zavedení príkrmov?

Zodpovedané
6. jún 2021

Dobrý deň,

syn bude mať o pár dní 6 mesiacov a začneme s príkrmami. Doteraz bol plne dojčený.

Ako je to s tekutinami po zavedení príkrmov?

Mal by začať piť aj vodu?

Ak áno, tak klasickú alebo dojčenskú?

Alebo mu aj naďalej stačí len materské mlieko?

Ďakujem

Dobrý deň,

so zavedením príkrmov je vhodné zaviesť aj vodu. Zo začiatku by som kúpila dojčenskú. Po dvoch týždňoch, ak nebudú problémy, pokojne prejdite na kohútikovu prevarenú (ak bývate v obci s kontrolovanou vodou a nie niekde kde máte vlastnú studňu).

Ideálne začať pre začiatok pri príkrmoch po lyžičkách. Pre začiatok nie je žiadne množstvo, na ktoré by ste sa mali dostať. Iba ponúkať, začíname robiť návyk.

Postupne, dajme tomu po 2 - 3 týždňoch kúpte učiaci pohárik, prípadne detský pohárik, poldecák a do neho dávajte vodu a ponúkajte pri obedom príkrme, po zobudení.

Cieľom je aby do roka dieťatko vedelo piť vodu, ideálne okolo 180 ml denne. S dojčením samozrejme pokračujte naďalej, je to forma aj zasýtenia, aj od smädu aj nenutritívna funkcia upokojenia a lásky.

Neskôr môžete naučiť aj na fľašku (napríklad so sosáčikom), aby ste vedeli synčekovi dať napiť aj na ihrisku/výlete. Dojčené deti majú s fľaškami problém, ale v tomto veku by to už dojčenie ovplyvniť nemalo (ak by ste však spozorovali, že to nejako negatívne ovplyvňuje, treba vymeniť).


Prajem vám krásny deň,
MUDr. Denisa Jaššová
Pediatrička